Wpis z mikrobloga

Mircy. Coś mi nie bangla po zmianie vpn :/

Dostałem dzisiaj ostrzeżenie na zamkniętym trackerze za logowanie się przez vpn. Wcześniej miałem ustawione trasy do omijania połączenia z tą witryną poprzez vpn i było dobrze. Po zmianie dostawcy vpn skopiowałem je tylko do nowej konfiguracji gui openvpn i cóż... nie działa to :(

Pierwsze co zrobiłem to wpisałem "dig www.adrestrackera.gov" i rzeczywiście u nich adres ip się zmienił w międzyczasie. Zaktualizowałem go w trasach i dodałem dodatkowe dla witryny www.myip.com żeby upewnić się iż wszystko gra. No i nie gra :/

Co jest nie tak? Pamiętam że gdy problem pojawił się po raz pierwszy na poprzedniej usłudze to użyłem wtedy jakiejś komendy aby sprawdzić bramkę i maskę którą mam wpisać w trasach. Mogły się one w ogóle zmienić przy zmianie usługodawcy? One wcześniej wyglądały mi na adresy lokalne.

Anyway. Nie pamiętam tej komendy :( Sprawdziłem "route -n", "ip route", oraz "ifconfig".

To ostatnia pokazała mi w sumie coś co wygląda na to czego szukam: "192.168.1.xx netmask 255.255.xxx.0 broadcast 192.168.1.xxx" i są to dokładnie takie adresy jakie miałem ustawione wcześniej dla poprzedniego vpn. Mimo tego strona myip.com ciągle pokazuje że łączę się za pośrednictwem vpn :/

Jestem zielony w połączeniach sieciowych.

#openvpn #linux #torrent
  • 6
@DocEmmettBrown: nie jestem pewien co pokazują mi te dwie komendy :(

W gui openvpn, pod zakładką ipv4 mam te trasy gdzie powinienem wpisać kolejno: adres witryny z którą chcę się łączyć, maskę podsieci i bramę. Tak mi to działało na poprzednim vpn.

ifconfig daje mi wspomniany wcześniej ciąg "192.168.1.xx netmask 255.255.xxx.0 broadcast 192.168.1.xxx" który odbieram jako mój adres w sieci domowej, potrzebną mi maskę i broadcast jako bramę. Problem w tym
@gupiujzewsi: popatrz na metryki - pierwszy default ma 50 a drugi ma 100 to znaczy ze ta pierwsza droga będzie chętniej uzywana.

tun0 to nazwa wirtualnej karty sieciowej ktora odpowiada temu połaczeniu przez VPNa.

default oznacza, ze ta droga zostanie uzyta kiedy nie ma dosłownie zdefiniowanej dla tego adresu z ktorym sie łączysz. W tym przypadku tak długo jak istnieje ta pierwsza to ta druga nie bedzie wykorzystana bo ma większa
@DocEmmettBrown: Hmm. Nie widzę możliwości zmiany tej wartości w gui openvpn dla pierwszej drogi ani dla samych tras. Nie wiem jak to ogarnąć jeśli w tym tkwi problem. W sumie to powinno być to brane pod uwagę dla ustawionej trasy? Wyraźnie ma wskazane przez co powinna się łączyć.

Swoją drogą to zapomniałem jeszcze o tagu #siecikomputerowe
@DocEmmettBrown: Jeśli idzie o to czy to dobre rozwiązanie to rzeczywiście adres strony z którą chcę się łączyć zdążył się zmienić w międzyczasie i tego nie zauważyłem. To będzie lekkim problemem który może się pojawiać okresowo. Nie łapię jednak wciąż o co chodzi z moim adresem w vpnie bo przecież nie chcę się łączyć z tą stroną poprzez niego i mogę mieć wywalone na to jaki on będzie w tym czasie.