Wpis z mikrobloga

PODATEK KATASTRALNY

Ostatnio na wykopie jest moda na mówienie o podatkach i opodatkowaniu, ale w dyskusjach przejawia się ograniczenie do opodatkowania dochodów. Istnieje jakiś mit, że osoba dużo zarabiająca to osoba bogata tymczasem:
Osoba dużo zarabiająca != Osoba bogata
Osoba dużo posiadająca == Osoba bogata

Wolałbym mieć 10 mieszkań w centrum miasta i być bezrobotnym, niż zarabiać 20 tysięcy miesięcznie.
Pracę i poziom zarobków można zmienić w krótkim czasie, ilość posiadanych mieszkań nie zmienisz szybko choćbyś nie wiem co zrobił.

##########################################################

Osoba zarabiająca 20 tysięcy miesięcznie, nawet gdyby odkładała 15k miesięcznie (a więc defacto do dyspozycji miała by 5k - koszt najmu mieszkania =~3K) udałoby się jej uzbierać na 10 mieszkań w centrum miasta w przeciągu ~28lat. Ilość osób, które zdoła utrzymać zarobki na takim poziomie przez 28 lat jest bliska zeru i co więcej, nie mogłaby korzystać kompletnie z pieniędzy, które zarabia przez 28 lat.

Jak widzimy, dużo lepiej jest dużo posiadać, niż dużo zarabiać, czemu więc w Polsce pojawiają się postulaty progresji podatkowej w kwestii zarobków, a nie w kwestii posiadania? Czy naprawdę leniwy Oskar Deweloperski, który otrzyma 5 mieszkań od starego ma płacić niższe podatki, niż pracowity Anon, który od rodziców otrzymał co najwyżej werdol, a całe życie pracował, uczył się i ciężko pracuje w sensownym zawodzie?

Oczywiście - życie nie jest sprawiedliwe, nie chciałbym też nadmiernie karać za to, że ktoś ciężko pracował by przekazać swój dobytek dzieciom, chciałbym "karać" współmiernie w stosunku do karania przy okazji dochodu. Przypominam jednak, że w Polsce nastąpiła przemiana ustrojowa w 1989 i przed tym rokiem to wcale nie musiało tak wyglądać, że pracowity człowiek finalnie posiadał więcej. Mnóstwo osób dorobiło się w poprzednim systemie i otrzymywało coś za darmo.

##########################################################

PODATEK KATASTRALNY to taki podatek, który nie opodatkowuje pracy i zarobionych pieniądze tylko posiadane nieruchomości. Właściciel drugiego mieszkania płaciłby np. 2% wartości mieszkania w skali roku.

W Polsce nastąpił kryzys spekulacyjny cen mieszkań. W ciągu ostatnich 3-4 lat ceny mieszkań w niektórych większych miastach wzrosły o ponad 40%. Mieszkanie dla spekulantów jawi się jako pewny i bezpieczny zarobek. Mamy deficyt mieszkań i wysoki popyt, taki stan sprawia, że dla spekulantów mieszkania to idealna inwestycja.
Tymczasem przeciętny Anon średnio będzie mieszkał z mamą do 35 roku życia.

Problem ten można jednak w znacznym stopniu ograniczyć.
Należy przenieść ciężar opodatkowania z zarobków na posiadanie.
Nie każmy ludzi za pracę i zaradność, zgarniajmy podatki od ludzi gdy już uda im się dorobić.

##########################################################

Podatek katastralny istnieje w wielu krajach w Europie i na świecie:
- Niemcy,
- Francja,
- USA,
- Singapur,
- Wielka Brytania,
- Irlandia,
- Łotwa,
- Estonia,
- Belgia.

Podatek katastralny posiada liczne zalety:

- Powoduje wzrost wpływów do kasy samorządowej. Większy budżet gminy może skutkować rozbudową infrastruktury i rozwojem gospodarki przestrzennej.
- Obsługa podatku katastralnego technikami informatycznymi zwiększa bezpieczeństwo w obrocie nieruchomościami, porządkuje kwestie własności, ułatwia ustalenie rzeczywistej wartości nieruchomości oraz zapobiega spekulacyjnym inwestycjom.
- Podatek katastralny ożywia rynek nieruchomości.

Oczywiście podatek katastralny posiada też swoje wady, ale myślę, że nie większe niż podatek dochodowy.
Tak naprawdę najgorszym aspektem przy proponowaniu tego podatku jest polityka. Wprowadzenie tego podatku przez np. partię rządzącą nie będzie się wiązało z obniżeniem podatku dochodowego, będzie to więc kolejna śruba przykręcona obywatelom. Jest to więc pomysł nieco utopijny, ale tak samo jest w przypadku każdego innego pomysłu, no bo która partia mogąca realnie dojść do władzy postuluje obniżkę podatków i faktycznie by to zrobiła?

##########################################################

A czy Ty jesteś za niskimi podatkami dla leniwych, niepracujących Oskarków Deweloperskich posiadających 10 mieszkań i za wysokimi podatkami dla pracowitych Anonów posiadających gówno?**

gzres - PODATEK KATASTRALNY

Ostatnio na wykopie jest moda na mówienie o podatkach ...

źródło: comment_1614070571SSFof77ZIPMsd6Ca2NieKF.jpg

Pobierz
  • 167
I myk ceny wynajmu skaczą o 2% w skali roku, czyli zamiast 1000 PLN za gównokawalerke płacicie 1500PLN. Popatrz sobie na Irlandię, USA, Singapur, Niemcy, UK z twojego posta to będziesz wiedział ile jeszcze może skoczyć cena wynajmu w Polsce. A jest miejsce żeby skoczyła jeszcze sporo.

I tym samym lewaki zamiast dać biednym więcej pieniędzy, #!$%@? im jeszcze bardziej, nic nie zmieniając u bogatych. Plan w #!$%@?, nie powiem. XD


@
powinieneś raczej mówić o zwiększeniu kwoty wolnej od podatku i drugiego progu podatkowego, a nie postulować, żeby komuś innemu dowalili.


@Ejdiejem: Ale przecież ja dokładnie to postuluję. Postuluję np. zwiększenie kwoty wolnej od podatku (czyt. zmniejszenie kosztów pracy), a jako sposób finansowania takiego postulatu wskazuję podatek katastralny.

Ty aktualnie nie podałeś sposobu finansowania takiego postulatu, a więc postulujesz wyczarowanie pieniędzy z powietrza.

Tak wiem, też chciałbym redukcji administracji publicznej i takich
@gzres: W ogóle nie odniosłeś się do pierwszej części mojego postu, odpisałeś wybiórczo. Rozumiem, że jesteś w stanie przełknąć, żeby jeszcze bardziej wydojono klasę średnią i rządzący dysponowali jeszcze większą ilością pieniędzy obywateli.
@Ejdiejem: Bo po prostu już na to wszystko odpisywałem kilka razy, ale specjalnie dla Ciebie jeszcze raz:

Mam wrażenie, że taka dyskusja wnosi więcej złego niż dobrego. Piszesz, że zdajesz sobie sprawę, że wprowadzenie podatku katastralnego przy jednoczesnym obniżeniu dochodowego jest w naszym pięknym nadwiślańskim kraju niemal niemożliwe, a takim postem dostarczasz tylko kolejnych argumentów zwolennikom podatkowego zamordyzmu.


Mój post ma przede wszystkim zwrócić uwagę na dysproporcję w opodatkowaniu dochodu w
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@kurczok: opodatkowanie kapitału jest najefektywniejszym sposobem opodatkowania. Właśnie ze względu na wymuszenie efektywnego gospodarowania. Powszechnie wiadomo że na ludzi zawsze działa lepiej kij niż marchewka. Dlatego mamy mandaty a nie nagrody za n dni przepisowej jazdy. Zresztą tutaj też nic nie trzeba. Nie ma obowiązku posiadania nieruchomości. Taka sytuacja jak piszesz występuje tylko przy podatku pogłównym.
Zresztą opodatkowanie posiadania również jest moralne. Weź sobie Biblię i otwórz na przypowieści o talentach.
Twoj post przedewszystkim zapomina ze zeby te mieszkania/domy/dzialki ktos mial, wczesniej ktos na nie #!$%@? placac wlasnie ten podatek dochodowy.


@LosB: Nie zapomina - podatek dochodowy byłby niższy.

Wprowadzenie kastrata odrazu podniesie ceny najmu


Wprowadzenie kastrata od razu podniesie ceny najmu i obniży ceny mieszkań.

a jedynym tak naprawde zadowolonym bedzie panstwo z jeszcze wieksza kasa z podatkow.


Postuluję nautralność budżetową, więc nie będzie bo nie będzie miało więcej kasy
via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
Jasne, że tak uważam. Problem w tym, że "redukcja administracji" to tylko pusty frazes. Wiele partii chciało odchudzać administrację i kończyło się na jej wzroście


Masz rację, natomiast w kwestii podatku dyskutujemy abstrakcyjnie, na zasadzie "co by było gdyby...".

Uważam że regularne odprowadzanie podatku od dochodu jest mniej radykalną opcją niż ustawowe zmuszenie ludzi do sprzedaży swoich nieruchomości.
Obawiam się, że ludzi w podobnej sytuacji do mojej jest sporo. Kataster spowodowałby tąpnięcie
@gzres: dwa pytania:

W Polsce nastąpił kryzys spekulacyjny cen mieszkań. W ciągu ostatnich 3-4 lat ceny mieszkań w niektórych większych miastach wzrosły o ponad 40%. Mieszkanie dla spekulantów jawi się jako pewny i bezpieczny zarobek.

1. Skąd wniosek że mamy kryzys spekulacyjny? I powiązane - Skąd wiadomo że wzrost cen mieszkań jest spowodowany przez "spekulantów", a nie odwrotnie - rosnące ceny mieszkań zachęcają do lokowania w nie kapitału?

2. Czym
@Ejdiejem: Z Tobą też się zgadzam. Jeżeli PiS wprowadzałby taki podatek to wszyscy by na tym stracili, ja to wiem. Dla mnie mniejszym złem jest PRZENIESIENIE części opodatkowania z dochodu na posiadanie.

Masz rację, natomiast w kwestii podatku dyskutujemy abstrakcyjnie, na zasadzie "co by było gdyby...".


@CzlowiekMagnetowid: No najlepiej byłoby uszczelnić VAT, być bardziej gospodarnym państwem, ograniczyć administrację, obciąć socjal i takie tam.

Uważam że regularne odprowadzanie podatku od dochodu
@gzres: Myslenie ze zostanie przeniesione obciazenie jest tak naiwne jak wiara w podniesienie kwoty wolnej od podatku.

Napisze jeszcze raz, dlaczego mam placic kastrata jesli placilem juz „wiekszy dochodowy”?

Btw nic nie uwolni ceny mieszkan, bo ci co na tym naprawde zarabiaja maja spokojnie $$ na czekanie na klienta ktory zaplaci wieksza stawke wynajmu.
@gzres: 2% podatku od nieruchomosci rocznie, oznacza ze po 50 latach jestes wywlaszczony z nieruchomosci na ktora ciezko pracowales (np biorac kredyt na 30 lat).

Nie, to nie jest dobre rozwiązanie. Tak, rozumiem, że młodym ludziom jest ciężko, jednak należy szukać rozwiązań a nie podatków które zmuszą ludzi do wyzbycia się majątku.

Tak, są ludzie ktorzy odziedziczą firmy, domy, działki oraz tacy którzy nic nie mają i muszą budować wszystko od