Wpis z mikrobloga

PODATEK KATASTRALNY

Ostatnio na wykopie jest moda na mówienie o podatkach i opodatkowaniu, ale w dyskusjach przejawia się ograniczenie do opodatkowania dochodów. Istnieje jakiś mit, że osoba dużo zarabiająca to osoba bogata tymczasem:
Osoba dużo zarabiająca != Osoba bogata
Osoba dużo posiadająca == Osoba bogata

Wolałbym mieć 10 mieszkań w centrum miasta i być bezrobotnym, niż zarabiać 20 tysięcy miesięcznie.
Pracę i poziom zarobków można zmienić w krótkim czasie, ilość posiadanych mieszkań nie zmienisz szybko choćbyś nie wiem co zrobił.

##########################################################

Osoba zarabiająca 20 tysięcy miesięcznie, nawet gdyby odkładała 15k miesięcznie (a więc defacto do dyspozycji miała by 5k - koszt najmu mieszkania =~3K) udałoby się jej uzbierać na 10 mieszkań w centrum miasta w przeciągu ~28lat. Ilość osób, które zdoła utrzymać zarobki na takim poziomie przez 28 lat jest bliska zeru i co więcej, nie mogłaby korzystać kompletnie z pieniędzy, które zarabia przez 28 lat.

Jak widzimy, dużo lepiej jest dużo posiadać, niż dużo zarabiać, czemu więc w Polsce pojawiają się postulaty progresji podatkowej w kwestii zarobków, a nie w kwestii posiadania? Czy naprawdę leniwy Oskar Deweloperski, który otrzyma 5 mieszkań od starego ma płacić niższe podatki, niż pracowity Anon, który od rodziców otrzymał co najwyżej werdol, a całe życie pracował, uczył się i ciężko pracuje w sensownym zawodzie?

Oczywiście - życie nie jest sprawiedliwe, nie chciałbym też nadmiernie karać za to, że ktoś ciężko pracował by przekazać swój dobytek dzieciom, chciałbym "karać" współmiernie w stosunku do karania przy okazji dochodu. Przypominam jednak, że w Polsce nastąpiła przemiana ustrojowa w 1989 i przed tym rokiem to wcale nie musiało tak wyglądać, że pracowity człowiek finalnie posiadał więcej. Mnóstwo osób dorobiło się w poprzednim systemie i otrzymywało coś za darmo.

##########################################################

PODATEK KATASTRALNY to taki podatek, który nie opodatkowuje pracy i zarobionych pieniądze tylko posiadane nieruchomości. Właściciel drugiego mieszkania płaciłby np. 2% wartości mieszkania w skali roku.

W Polsce nastąpił kryzys spekulacyjny cen mieszkań. W ciągu ostatnich 3-4 lat ceny mieszkań w niektórych większych miastach wzrosły o ponad 40%. Mieszkanie dla spekulantów jawi się jako pewny i bezpieczny zarobek. Mamy deficyt mieszkań i wysoki popyt, taki stan sprawia, że dla spekulantów mieszkania to idealna inwestycja.
Tymczasem przeciętny Anon średnio będzie mieszkał z mamą do 35 roku życia.

Problem ten można jednak w znacznym stopniu ograniczyć.
Należy przenieść ciężar opodatkowania z zarobków na posiadanie.
Nie każmy ludzi za pracę i zaradność, zgarniajmy podatki od ludzi gdy już uda im się dorobić.

##########################################################

Podatek katastralny istnieje w wielu krajach w Europie i na świecie:
- Niemcy,
- Francja,
- USA,
- Singapur,
- Wielka Brytania,
- Irlandia,
- Łotwa,
- Estonia,
- Belgia.

Podatek katastralny posiada liczne zalety:

- Powoduje wzrost wpływów do kasy samorządowej. Większy budżet gminy może skutkować rozbudową infrastruktury i rozwojem gospodarki przestrzennej.
- Obsługa podatku katastralnego technikami informatycznymi zwiększa bezpieczeństwo w obrocie nieruchomościami, porządkuje kwestie własności, ułatwia ustalenie rzeczywistej wartości nieruchomości oraz zapobiega spekulacyjnym inwestycjom.
- Podatek katastralny ożywia rynek nieruchomości.

Oczywiście podatek katastralny posiada też swoje wady, ale myślę, że nie większe niż podatek dochodowy.
Tak naprawdę najgorszym aspektem przy proponowaniu tego podatku jest polityka. Wprowadzenie tego podatku przez np. partię rządzącą nie będzie się wiązało z obniżeniem podatku dochodowego, będzie to więc kolejna śruba przykręcona obywatelom. Jest to więc pomysł nieco utopijny, ale tak samo jest w przypadku każdego innego pomysłu, no bo która partia mogąca realnie dojść do władzy postuluje obniżkę podatków i faktycznie by to zrobiła?

##########################################################

A czy Ty jesteś za niskimi podatkami dla leniwych, niepracujących Oskarków Deweloperskich posiadających 10 mieszkań i za wysokimi podatkami dla pracowitych Anonów posiadających gówno?**

gzres - PODATEK KATASTRALNY

Ostatnio na wykopie jest moda na mówienie o podatkach ...

źródło: comment_1614070571SSFof77ZIPMsd6Ca2NieKF.jpg

Pobierz
  • 167
@gzres:

Właściciel drugiego mieszkania płaciłby np. 2% wartości mieszkania w skali roku.


Czyś ty na głowę upadł? 2%? Skąd taka propozycja. Już pomijam, że byłaby ona bardzo szkodliwa dla wynajmujących mieszkania, ale proponowanie, aby ktoś miał płacić np. 10k (w większym mieście) podatku tylko dla tego, że ma drugie mieszkanie jest niepoważne. Zresztą..... ludzi, co ma dwa mieszkania będzie z każdym rokiem coraz więcej. I nie będą to ani bogaci ludzie,
w duzych miastach jest masa pustych mieszkan. Wystarczy przejsc sie wieczorem zwlaszcza po nowych osiedlach. Podatek kastralny wymusilby, ze te nierucho


@wojteksrz: Mimo wszystko wydaje mi się se to mit. Statystyki nie pokazują zbyt wielu pustostanów. Ludzie jednak wieczorami gdzieś wychodzą, w pandemii świeciło się znacznie więcej okien.
Ale chętnie dam się przekonać ze jest inaczej.
@wojniz: No jak ktoś ma dwa mieszkania warte razem milion złotych to myślę, że podatek w wysokości 10k w skali roku, a więc 833zł miesięcznie to nie tak dużo w porównaniu do kosztów pracy. 833zł płaci osoba zarabiająca w Polsce 1373zł netto.

Jeżeli osoba zarabiająca 1373zł netto powinna być obciążana podatkiem w wysokości 830zł miesięcznie to czemu ktoś kto posiada dwie nieruchomości warte 1 000 000zł miałby nie płacić analogicznych podatków?
Przeciez po wprowadzeniu katastralnego pitu nikt nie obnizy i bedziesz placil x2.


@bajbuss: Przeczytałeś cały wpis?

Tak naprawdę najgorszym aspektem przy proponowaniu tego podatku jest polityka. Wprowadzenie tego podatku przez np. partię rządzącą nie będzie się wiązało z obniżeniem podatku dochodowego, będzie to więc kolejna śruba przykręcona obywatelom. Jest to więc pomysł nieco utopijny, ale tak samo jest w przypadku każdego innego pomysłu, no bo która partia mogąca realnie dojść do
@gzres: @wojteksrz: Wy tak na serio, czy jesteście na tyle zdesperowani czekaniem na pękanie bańki że chcecie nowych podatków? :D
@gzres, napisałeś że Osoba dużo zarabiająca != Osoba bogata
Osoba dużo posiadająca == Osoba bogata.

Podatek katastralny miałby sens gdyby nie było dochodowego. Wtedy łatwo można byłoby się dorobić, a po 30tce jak już się ma swoje mieszkanie i oszczędności - zaczynałoby się płacić katastre.
Czy tak będzie w
Podatek katastralny miałby sens gdyby nie było dochodowego. Wtedy łatwo można byłoby się dorobić, a po 30tce jak już się ma swoje mieszkanie i oszczędności - zaczynałoby się płacić katastre.

Czy tak będzie w PL? Bez jaj ( ͡° ͜ʖ ͡°) W PL jakby mieli coś takiego wprowadzić to by było dodatkowym podatkiem, dodatkową pętlą.


@sudety: Zacytuję samego siebie z tego wpisu:

nie chciałbym też nadmiernie karać
@sudety: No niestety bardzo naiwne, tak samo jak myśli wolnorynkowe. Za socjalem jest w tym sejmie każda partia nie licząc konfederacji, chociaż ta i tak nie do końca bo konfederacja to nie monolit i posiada w swoich szeregach narodowców, którzy wolnorynkowi nie są.

Ale nie odbieraj mi marzeń! ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@terion:

To będzie miał motywacje żeby je sprzedać, tym sposobem trzymając w ryzach szalony wzrost cen mieszkań z którym mamy obecnie do czynienia. Jakiś problem?

Tak. Że zmuszasz kogoś do pozbywania się majątku, na który pracowali prawdopodobnie czyiś ojcowie i dziadkowie. Dany kraj jest tak bogaty, jak bogaci są jego mieszkańcy. Dla tego w interesie państwa jest aby ludzie się bogacili i budowali majątki.

Na razie zgodnie ze statystykami jest za
@gzres: Generalnie jestem przeciwnikiem opodatkowywania KAPITAŁU. Moim zdaniem niedopuszczalny jest podatek "za nicnierobienie". Podatki są uczciwe wtedy, kiedy obciążone są nimi DZIAŁANIA, które MOŻESZ, ale NIE MUSISZ podjąć. Dlatego właśnie uczciwym jest podatek od transakcji zakupu marchewki. CHCESZ kupić marchewkę - kupujesz i płacisz podatek. #!$%@? marchewkę wychodowaną na balkonie? nie płacisz podatku.

Jeżeli masz milion na koncie - nie widzę powodu, żeby państwo Ci po tym koncie grzebało. Masz 10
via Wykop Mobilny (Android)
  • 50
@gzres: Jest znacznie prostszy, uczciwszy, nie wymagający żadnych dodatkowych podatków, wręcz oszczędzający koszty sądowe i inne sposób na uwolnienie na rynek wynajmu mnóstwa mieszkań - wystarczy ustanowić prawo, że jak ktoś nie płaci, to możesz go po miesiącu legalnie i w praktyce wyebać z własnej nieruchomości. Masa ludzi trzyma mieszkania puste, bo w tym kraju z mokrego kartonu strach komuś wynająć.
To jest dużo. Bo te 833 zł będzie musiał zapłacić wynajmujący. Spowoduje to wzrost kosztów wynajmu. A to będzie musiało pociągnąć za sobą zwiększony popyt na mieszkania. Czyli.... wzrost cen mieszkań. Błędne koło.


@wojniz: Oczywiście w pewnym stopniu się z Tobą zgadzam. Podatek katastralny powoduje wzrost ceny najmu. Nie zgadzam się tylko z końcowym wnioskiem.

Podatek katastralny powoduje:
- wzrost cen najmu,
- wzrost popytu ze względu na większą opłacalność kupna