Wpis z mikrobloga

@JakubWiech
Witam. Trochę późno, dopiero to zauważyłem, ale mam nurtujące mnie pytanie. Czy dopuszczasz możliwość jednoczesnego budowania 2 elektrowni atomowych w Polsce? Francuskiej i amerykańskiej, ze względu militarnych i politycznych interesów?
  • Odpowiedz
@dezerter75: Ja mogę nawet i dopuszczać, ale niestety w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej jest zapisane, że dostawca technologii wyposaży w swoje rozwiązania wszystkie budowane w Polsce elektrownie jądrowe. Niemniej, jest szansa na konsorcjum np. amerykańsko-francuskie, ale technologia reaktorowa będzie pochodziła z jednego kraju dla wszystkich elektrowni.
  • Odpowiedz
@KonradG6:
1) Na tle świata wygląda nieźle, ale niestety na tle UE coraz gorzej - mamy bardzo wysoką intensywność emisji z energetyki, jesteśmy w czołówce emitentów (jest szansa, że po pandemii wskoczymy na 2. miejsce), mamy najwyższy w UE udział procentowy węgla w miksie.
2) Bez odpowiednich technologii magazynowania energii raczej nie - ale w gruncie rzeczy nie jest to potrzebne.
3) Polskie kopalnie są w dużej części trwale nierentowne. Wynika
  • Odpowiedz
@Prawy_Kriss: Założenie jest stąd, że zbudowaliśmy naszą cywilizację w pewnym spektrum temperatury. A teraz robimy dużo, by nas poza to spektrum wypchnąć. I nie do końca wiemy, jak taka wycieczka wpłynie na tę naszą cywilizację.

BTW - opłaty za emisję CO2 wracają do budżetów państw, gdzie są przeznaczane m.in. na efektywne środki eliminacji emisji. Ze środków z tych opłat finansowany był m.in. program Mój Prąd, polegający na dopłatach do instalacji paneli
  • Odpowiedz
@JakubWiech wydawałoby się, że dobrym pomysłem byłoby zbudowanie kilku wodnych elektrowni wodnych, jednak ich nie ma - dlaczego? Można tym sposobem ogarnąć dwa tematy: piętrzenie wody oraz elektrownia.
  • Odpowiedz
@lichotto pierwsza kontrolowana fuzja miała miejsce w 1991. Obecnie jest kilka projektów, które zajmują się udoskonalaniem tokamakow (projekt JET, ITER, swoje projekty maja m in Korea Południowa, USA, Niemcy, Francja oraz najprawdopodobniej Rosja). O tym jak działa tokamak i jak się go kontroluje możesz przeczytać nawet na polskiej wikipedii. Polecam zadawanie pytań o naukę osobą, która o tą naukę otarła się chociaż ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz