Wpis z mikrobloga

Witam wszystkich z #gielda
Zastanawiam się nad jedną rzeczą, na którą nie mogę póki co znaleźć sobie odpowiedzi. Mam rachunek w PLN u polskiego brokera. Od niego dostaję PIT-8c i generalnie tu nie ma problemu.

Teraz rozważam otworzenie dodatkowego rachunku w USD również w tym samym domu maklerskim. I tu pojawiają się moje wątpliwości - co wtedy z podatkiem? Domyślam się, że wszelkie zyski/straty zostaną potem rozliczone przez brokera względem kursu USD/PLN i uwzględnione w PIT. Bardziej mnie jednak zastanawia inna sytuacja.
Przykład: Wpłacam na maklerski rachunek USD 1000 USD przy kursie 3,7zł. Do końca roku robię różne transakcje (albo nie robię ich w ogóle) i na koniec roku wychodzę nominalnie na 0. Jednak wtedy kurs USD/PLN wynosi powiedzmy 4,0zł. Wypłacam dolary, przewalutowuję je w kantorze na PLN.
I co wtedy? Powinienem płacić podatek w wyniku różnic kursu? Jeśli tak to pewnie jeszcze sam będę musiał go obliczać? Ktoś spotkał się z podobnym problemem czy może każdy to olewa?
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

I co wtedy? Powinienem płacić podatek w wyniku różnic kursu? Jeśli tak to pewnie jeszcze sam będę musiał go obliczać? Ktoś spotkał się z podobnym problemem czy może każdy to olewa?


@erplus: Interesuje Cię pit-8c. Polski broker wyliczy to po swojemu.
Różnice kursowe Cię nie interesują (interesowałyby, gdybyś był przedsiębiorcą)
  • Odpowiedz
@erplus: Masz przychód i jak chcesz wpisujesz to w pit jako inne źródło dochodu. Jeśli nie jesteś przedsiębiorcą to nie musisz liczyć po kursie NBP dla każdego dnia, tylko 19% od zysku tak jak na akcjach. Takie info uzyskałem na infolinii, jeśli jest inaczej niech ktoś mnie poprawi.
  • Odpowiedz
@Kuklak: @acidn: Dzięki za odpowiedzi, pozornie sprzeczne, ale nie do końca. W sumie udało mi się teraz sprowadzić ten problem do wymiany walut w kantorze i znalazłem taki fragment w pewnym artykule:

Bez względu na to, czy jesteśmy osobą prywatną czy prowadzimy działalność gospodarczą, od każdego dochodu należy zapłacić podatek zgodnie z wybraną formą opodatkowania. Wymiana waluty nie jest tutaj wyjątkiem, dlatego zgodnie z literą prawa, również osoby
  • Odpowiedz
W tym roku wrzuciłem to w pit, bo miałem zakup i sprzedaż w internetowym. Ewentualnie tak jak mówisz opcja wypłaty USD gdzieś bez prowizji, a potem w ramach potrzeb wymiana w kantorze stacjonarnym.
  • Odpowiedz