Wpis z mikrobloga

Jak przechowywać bitcoina poza giełdą? Da się odpalić jakiś program z interfejsem desktop/webui na swoim kompie, z którego będę mógł robić przelewy?

Jeśli tak, to czy taki swoj lokalny "portfel" bede mogł oglądać w panelu giełdy, żeby widzieć ile jest tego w cebulionach?

#bitcoin #kryptowaluty #bitbay
  • 22
@Kone1963: jak działa portfel sprzętowy? On ma interfejs USB, zatem tak na chłopski rozum, to po prostu gloryfikowany pendrive, na którym są zapisane klucze? Pendrive, który nie odda danych, zanim go nie dotkniesz? I co sie dalej dzieje, jaki software do niego trzeba zainstalowac?
@Kone1963: no ale jak on je wysyla? Przeciez sam z siebie nie ma dostepu do neta. Przegladarka odpalona na kompie jest klientem? Gieldy wspieraja takie cos, to o to chodzi? Nie moge po prostu wykliać przelewu w apce desktopowej, bezprowizyjnej? (oprocz, z tego co rozumiem, prowizji dla samych kopaczy)
@Kone1963: Aha, czyli taki desktopowy portfel jest klientem i on sluzy do robienia samych transakcji? Podasz jakies przyklady takiego portfela desktopowego, wtyczki i cointa? (coina? Tzn?)
@MirekSz: Wszystko zależy, do czego chcesz używać.
Jeżeli ma obsłużyć jak najwięcej to Ledger Nano X (lub S, ale ma mniejszą pamięć i nie ma BT).
Do tego masz aplikację Ledger Live na PC i telefon.
Możesz spiąć z wtyczką w przeglądarce Metamask, która obsłuży Ci wszystkie alty na ETH w ERC-20, czy Binance Smart Chain, które nie zostały jeszcze do Ledger Live dodane.
Z wad Ledgera, to to, że mieli
@Kone1963: skoro w gre wchodzą maile, to znaczy, że taki sprzetowy portfel jest uzalezniony od dostawcy uslug? Jak firma Ledger upadnie, a aplikacja Ledger Live przestanie byc wspierana (np. wyłączą chmurę), to moje środki stają się niedostępne?
@MirekSz: Mail do otrzymania potwierdzenia nadania jak zamawiasz porfel przez ich stronę.
Wiele portfeli wspiera Ledgera, wiec jak upadnie to nie będzie po prostu updejtów, poza tym portfel to tylko urządzenie, liczy się seed, i za jego pomocą zawsze uzyskasz dostęp do środków, i będziesz mógł przenieść na inny.
@Kone1963:

Mail do otrzymania potwierdzenia nadania jak zamawiasz porfel przez ich stronę


Aaaa, czyli nic wspolnego z samą siecią krypto? To w sumie nie jest większy problem.

liczy się seed, i za jego pomocą zawsze uzyskasz dostęp do środków, i będziesz mógł przenieść na inny.


No dobra, ale skad tego seeda mam wziac? Hardware'owy portfel wyswietli mi go na panelu? Skad w ogole on zna ten seed?
@Kone1963: Dzięki stary, bardzo mi rozjaśniłeś sytuację. Pozwól, że pomęczę Cię o jeszcze dwie odpowiedzi:
- wspomniałeś, że taki Nano S jest gorszy, bo ma mniej pamięci - czym to się objawia? Mniej kluczy prywatnych jest w stanie przechować? (czyli jak rozumiem - mniej "subkont" bitcoinowych mogę mieć?) Czy też może mniej transakcji jest w stanie wykonać zanim się "zużyje"?
- jak rozumiem, taki portfel bitcoinowy musi być kupiony od zaufanego
@MirekSz: Mniej aplikacji zainstalujesz na nim, np. tylko BTC, ETH, LTC, BNB.
Większości to wystarczy, ale coraz wiecej krypto robi swoje blockchainy.
https://www.ledger.com/supported-crypto-assets
Jeżeli chodzi o kupno portfela, najlepiej prosto od producenta lub Amazon.
W necie są discount kody, na Black Friday robią 30 czy 50% więc fajnie się da dorwać.
Teoretycznie każdy portfel i tak resetujesz i możesz zweryfikować, więc ryzyko jest niewielkie, ale jednak.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@MirekSz: Z scentralizowanych Binance (mega kombajn, bez KYC jak tylko krypto), warto mieć też konto na Kraken i Coinbase Pro. Na nich USD/EUR z walutomatu.
Bitbay spoko do PLN, ale nie ma najlepszej opinii.
Z zdecentralizowanych Uniswap, 1Inch, Sushiswap.
Tylko na ETH teraz mega prowizje, więc na DEXach na małe kwoty to słabo :D