Wpis z mikrobloga

Jakie tematy powinienem zgłębić, żeby przeskoczyć na kolejne wybrzuszenie na krzywej uczenia i żeby mnie oświeciło? Wiecie, chodzi mi o ten stan kiedy przez długi okres czasu nie rozumiecie pewnego zagadnienia i nagle w ciągu chwili wszystko okazuje się proste. Macie tak? Chodzi mi o takie ogólne zagadnienia, które wpływają na całokształt myślenia. Obecnie czytam książkę o wzorcach projektowych i w kolejce mam "Mistrz czystego kodu" i "Czysty kod". Może coś o niuansach językowych? W takim wypadku Python i TS/JS.
#naukaprogramowania
  • 7
@Zelber: No i właśnie od kwietnia 2020 tylko programowałem nie licząc książki, z której nauczyłem się podstaw Pythona. Przez to czuje, że brakuje mi wiedzy teoretycznej i nawet jak coś napiszę, to wydaje mi się, że jest to zrobione tak, żeby działało, a nie dobrze/elegancko xd Nie chce być klepaczem kodu, tylko chce wiedzieć co się dzieje przykładowo pod spodem jakiegoś frameworku (tu wiem, że raczej powinienem po prostu sprawdzić jego
@Thiocomaster: No to masz 2 osobne problemy:
1.) Jak to działa głębiej - tutaj by się przydała jakaś, nawet podstawowa znajomość języka niskopoziomowego typu C.
2.) Jak pisać, żeby to wyglądało ok - skupienie się na pisaniu testów, na tym, żeby było je łatwo pisać, z zachowaniem KISS i DRY + dobre ogarnięcie języka, żeby nie wynajdować koła na nowo ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Zelber: z takim podejsciem nadajesz sie tylko na konsultanta, gdzie masz naklepac jak najszybciej, byle dzialalo. Do firmy produktowej nie bardzo. Potrzeba sporo praktyki, zebys poznal rozne problemy, a potem trzeba zaczac czytac, np. o wzorcach projektowych. Po polaczeniu praktyki z "teoria" zaswieci Ci sie w glowie zarowka, po co to jest. Sama teoria i sama praktyka nie sprawia, ze bedziesz lepszym programista.
@GandalfPl:

z takim podejsciem nadajesz sie tylko na konsultanta, gdzie masz naklepac jak najszybciej, byle dzialalo.

Ale przecież właśnie o to chodzi w programowaniu(od strony biznesowej). Żeby jak najszybciej dostarczyć wartość jak najmniejszym kosztem. Ma działać, być stabilne, możliwe do rozbudowy i łatwe do przekazania komuś innemu.