Wpis z mikrobloga

Jak sprawić żeby Orange założyło mi światłowód?

Próbuję już dobre pół roku, światłowód na ulicy jest, świeżo położony w ubiegłe wakacje (taka akcje że kładą na wszystkie okoliczne ulice). Kilka domów na ulicy ma podłączenie ale znakomita większość nie ma. Próbowałem chyba już wszystkiego, zacząłem klasycznie od infolinii, salon, maile do jakiegoś działu inwestycji, zgłoszenie zapotrzebowania na światłowód, zaproponowałem nawet żeby powiedzieli mi ile to będzie kosztować to zapłacę (budynek wielo lokalowy i większość osób zadeklarowało że się podłączy). Cisza. Co chwilę widzę tu i ówdzie w okolicy jak podłączają kolejne budynki ale ciężko mi się zorientować wg jakiego to idzie klucza lub kogo muszę poprosić żeby poszło to szybciej. Początkowo było jakieś info w systemie Orange że podłączą wszystkich do końca września 2020 ale to chyba był jakiś błąd w systemie.

Zna może ktoś jakiegoś przedstawiciela albo jakoś inny sposób na przyspieszenie procesu podłączenia?


#warszawa #pcmasterrace #komputery #internet #orange
  • 15
@Niles: Ja miałem tak, że u sąsiada był dostępny, a u mnie nie. Zamówiłem na adres sąsiada, a techników skierowałem do siebie i zglosiliśmy potrzebę aktualizacji danych w umowie. Gigabit śmiga.
@shagwest: u mnie było to samo (chociaż sąsiad mówi że nie ma). Przez długi czas w systemie Orange wisiało że u niego jest dostępny (nawet kabel widzę idący do jego budynku), teraz nagle w systemie nie ma, a "somsiad" twierdzi że on światłowodu nie ma i że w ogóle u niego to nie jest ten numer (noż kur... mamy wspólny płot, po tej stronie są nieparzyste...). Żeby było ciekawiej na telefonie
@Niles: A rozmawiałeś z technikami spotkanymi na ulicy? Bo ja to właśnie od nich dostałem radę, by tak zrobić. Dorwij takiego, upewnij się, że technicznie da radę światłowód do Ciebie dociągnąć i zamów na kogokolwiek z okolicy, a jak przyjadą, to ciągnij ich do siebie. Ja ten myk w Wesołej przeprowadziłem.
@Niles znam sytuację gdy Orange nie chciało podłączyć gościa, którego dom był 20 metrów od skrzynki. Wystarczyło otworzyć dwie studnie przeciągnąć światłowód, ale się nie zgodzili. Znalazł sobie innego operatora i zapłacił za dociągniecie ponad 300 metrów
@Niles mam tak samo w Szczecinie. Na 10 bloków na ulicy 8 podłączyli do światłowodu dwa lata temu, a dwóch nie wiadomo dlaczego nie. Na wioskach lepiej jest, bo jak kładą światłowody, to przygotowują do podłączenia wszystkich, a jak ktoś się dopiero buduje to też szybciej da się załatwić sprawę
@Niles: Nie skonczysz poniewaz Starlink jest celowany w 3 do 4 procent populacji. Uwazasz, ze zaliczysz sie do tej grupy osob ktore mieszkaja na najmniej zaludnionych obszarach w Polsce? A Ty mieszkasz zaraz obok Warszawy to w ogole zapomnij xD.
@Wiesz_Kto: Oczywiscie, ze jest problem, na obszarach gesciej zaludnionych po prostu nie starczy przepustowosci, jedna satelita ma 20gbs przepustowosci, jak sobie wyobrazasz jesli starlink bedzie mial setki tysiecy czy miliony klientow w Polsce?. Starlink to jest rozwiazanie na jakies wioski na koncu swiata, Bieszczady a nie najblisze okolice Warszawy czy polskie miasteczka i wioski, gdzie masz co kilka minut drogi autem inna miejscowosc.
https://arstechnica.com/information-technology/2020/03/musk-says-starlink-isnt-for-big-cities-wont-be-huge-threat-to-telcos/
@krzywy_kanister: ale problem jest tylko teraz, bo jest ograniczona ilosc satelitów i niema jeszcze laserowego polaczenia miedzy nimi. Bardziej to 3-4% odnosi sie do tego ze wiekszosc osob ma mozliwosc uzywania internetu mobilnego w dobrej predkosci, albo kabla. Ja mieszkam okolo 20km od Warszawy i tez nie moge korzystac? Moj internet dochodzi maksymalnie do 4mb/s po kablu telefonicznym, a na popc2 sie nie lapie (nikt niemoze wytlumaczyc czemu). Co zostaje innego
@Niles: Ja nie pisze o drapaczach chmur tylko gestosci zaludnienia. Co to za roznica czy jestes w Warszawie czy 3 km od Warszawy? To nadal zaden dystans.
@Wiesz_Kto: Bzdury opowiadasz i tyle, przeczytales to co napisalem i wrzucilem? 3-4 procent odnosi sie do zaludnienia na terenach najgorzej zurbanizowanych i pojemnosci calego systemu.
20 km od Warszawy tez sie nie zaliczyasz do terenow slabo zaludnionych o czym ty gadasz? Zobacz sobie