Wpis z mikrobloga

Wkurzają mnie ceny paliw turystycznych typu esbit więc poszperałem i ostatecznie wybrałem 2 opcje: hexamina w proszku którą trzeba byłoby jakoś prasować/odlewać albo alkohol sieciowany stearyną. Dawno temu jak bawiłem się chemią to do palnika używałem właśnie denaturat sieciowany w taki sposób. Wolałbym jednak izopropanol, bo nie śmierdzi aż tak. Pytanie czy stearyna rozpuszcza się w izopropanolu w jakiejś rozsądnej temperaturze? Czy wodorotlenek sodu rozpuszcza się w czymś palnym co jednocześnie mieszałoby
  • Odpowiedz
@Voltaire: po kolei
1. Stearyna raczej nie rozpuści się w alkoholu w ludzkich warunkach. Prędzej aceton z rozpuszczalników bezpiecznych, nietoksycznych i palnych jednocześnie
2. Możesz robić swój żel paliwowy z np octanu wapnia, albo wapna gaszonego - w zależności jaki wolisz stosunek koszty/robota. Nie rozpisuję się, bo to co jest tu: https://www.portalnaukowy.edu.pl/index.php/eksperymenty/151-ponca-galaretka wyczerpuje temat
3. Widziałem opcje zastępowania esbitu watą nasączaną na gorąco stearyną oraz pyłem drzewnym lepionym woskiem.
4.
  • Odpowiedz