Wpis z mikrobloga

  • 23
365 + 1 = 366

Tytuł: Hobbit
Autor: J.R.R. Tolkien
Gatunek: fantasy
Ocena: ★★★★★★★★

Nie lubię po krótkim czasie dublować postów, ale mam tak inne zdanie od autora poprzedniej recenzji, że uznałam, że mała przeciwwaga nie zaszkodzi.

W „Hobbicie” skupiamy się na historii Bilba, czyli szanowanego hobbita, do którego pewnego dnia przychodzi Gandalf i proponuje przygodę, na którą główny bohater dość niechętnie się zgadza. Drużyna złożona z Bilba, czarodzieja i krasnoludów planuje odebrać swój skarb z łap smoka Smauga. Na ich podróży opiera się cała fabuła.

Przy ocenianiu „Hobbita” trzeba pamiętać, że po pierwsze, jest to wczesna fantastyka, po drugie, że jest to książka, która w zamyśle była skierowana do dzieci. Świadczą o tym częste zwroty do czytelnika, często nienaturalnie ekspresyjne wypowiedzi bohaterów czy ogólna baśniowość.
Pod tym kątem jest to świetna, prosta, obfitująca w akcję (jak na standardy Tolkiena) powieść. Mnie podobała się nawet bardziej od Władcy Pierścienia ze względu na mniejszą opisowość krajobrazu, większy dystans autora do tego, co pisze, oraz dlatego, że hobbity były moimi ulubionymi postaciami z trylogii i już podczas czytania jej chciałam szerzej poznać ich losy.

W skrócie, jest to takie baby LoTR połączone z „Opowieściami z Narnii”. Pozycja obowiązkowa dla fanów WP, a dla tych, którzy jeszcze Tolkiena nie znają, będzie to fajne rozpoczęcie przygody z nim

Wpis dodano za pomocą strony: https://bookmeter.ct8.pl

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #fantastyka #tolkien
Wypok2 - 365 + 1 = 366

Tytuł: Hobbit
Autor: J.R.R. Tolkien
Gatunek: fantasy
Ocena: ★...

źródło: comment_16135844223wHjUIqd2mv5n1Qf2R6zeO.jpg

Pobierz
  • 1