Wpis z mikrobloga

czy ktoś w temacie może mi wytłumaczyć dlaczego do kopania btc ludzie używają kart graficznych/procesorów etc.

Gdzie idzie ta cała moc obliczeniowa? Marnuje się czy jest spożytkowana do czegoś?

Co się stanie jak nagle wszyscy by przestali "kopać" bo btc by spadł i kopanie stałoby się nieopłacalne? Czy miałoby to wpływ na funkcjonowanie/transakcje tej kryptowaluty?

#bitcoin #kryptowaluty #pytanie
  • 23
@elon_w_zbozu: kopanie to dodawanie bloku transakcji do łańcucha. Ten któremu uda się rozwiązać trudne zadanie jako pierwszemu dostaje za to nagrodę. Do tego potrzebny jest sprzęt z dobrą kartą graficzną, albo specjalny sprzęt do kopania. Całość generalnie to olbrzymia strata energii. Gdyby wszyscy przestali kopać to nikt by nie potwierdzał nowych transakcji.
ok, a tak hipotetycznie tylko gdyby cena btc spadłaby do 1000$ to rozumiem, że ludzie przestaliby kopać i waluta przestałaby funkcjonować?

dobrze rozumiem?


@elon_w_zbozu: Źle. Mocno upraszczając, teoretycznie sieć mogłaby działać na kilkunastu czy kilku urządzeniach. Cena powoduje, że większej grupie osób opłaca się mniej lub bardziej inwestować w sprzęt do kopania, chociaż to nie przynosi żadnych większych zysków dla sieci poza bezpieczeństwem. Żeby przejąć sieć i dokonać ataku musisz mieć
@elon_w_zbozu: 1. nie kopie sie na kartach graficznych już.
2. moc obliczeniowa jest wykorzystywana do rozwiązania funkcji skrótu, jest to tak zaprogramowane ze trudność rośnie w miare rośnięcia minerów, służy to też oczywiście bezpieczeństwu sieci wiec nie jest marnowane.
jakby wszyscy przestali kopać to zapewne trudność by mocno spadła, a transakcje nie byłyby potwierdzane:)
Kopanie to dodawanie bloku transakcji do księgi rachunkowej + transakcja z BTC dla tego który wykopał.
Czyli jakby nikt nie kopał, to księga rachunkowa zostaje w takim stanie jakim była, ale nic nowego się nie zmienia w niej.
@hypered: No i trzeba dodać tutaj, że taki zatrzymany łańcuch zawsze można wznowić. Nawet teraz są takie projekty, które już w zasadzie zdechły ale jak trzeba przesłać coiny to ktoś zaczyna kopać i one przechodzą po czym łańcuch się znowu zatrzymuje.
@elon_w_zbozu: Coś w ten deseń. Jeszcze raz upraszczając:

W sieci pojawiają się nowe bloki co około 10 min. Jeśli w sieci zwiększa się moc obliczeniowa (pojawiają się nowi górnicy, nowy wydajniejszy sprzęt) specjalny mechanizm tak dobiera trudność obliczeń, żeby moc obliczeniowa powodowała wykopanie co te 10 min. Jeśli w sieci ubędzie górników, spadnie trudność, jeśli przybędzie to wzrośnie.