Wpis z mikrobloga

Mam budzet na laptopa okolo 7tys. Bede go uzywal glownie do internetu i pracy w dokumentacji. Waszym zdaniem warto bedzie wziac macbooka m1 air 16gb czy pro? Jest tez opcja zebym poczekal do premiery nowych macbookow z nowym procesorem m1x. Co mi polecacie? Co byscie zrobili w mojej sytuacji? Moge poczekac, nie spieszy mi sie. Chociaz nie wiadomo w jakiej cenie beda nowe macbooki..
#macbook #laptopy #komputery
  • 14
@Oastry: ale po co mu PRO? Air to już za mały lans? Też mu doradzisz Ferrari jak będzie pisać że chce samochód i będzie jeździł przepisowo tylko? Rozwiązania dobiera się do zastosowań typie
@krsu: zawsze można podnieść argument że warto poczekać na nowe modele. Kup sobie aira, właduj 16gb ramu, dołóż do większego SSD i masz zajebisty komputer na dłuuugo. Myślę, że nawet bazowy model dałby radę, ale skoro masz budżet to warto rozbudować.
Kiedy weszło M1 to argument mówiący że apple to tylko lans kompletnie stracił moim zdaniem sens. Te komputery są chyba najlepszym i najrozsądniejszym, również ekonomicznie, wyborem w tym segmencie.
@krsu: kiedy hipotetycznie będziesz zabierał się za zakup następnych modeli będziesz miał podobny dylemat. Z resztą wydaje mi się że air nie będzie odświeżony na wiosnę, a moim zdaniem w pro nie ma sensu inwestować, jeśli nie robi się hardcorowych rzeczy na kompie.

Właśnie sprawdziłem obciążenie CPU - 6 kart w safari, spotify, 2 filmy na yt w 4k, udostępniłem ekran w teamsie (przez rosettę), odpaliłem prezkę w keynote, dokument w
@krsu: ja bym dorzucił i był spokojniejszy o długowieczność sprzętu. Może uda ci się ogarnąć zniżkę edukacyjną? W applu nie weryfikują uprawnień do niej przy zakupie, podobno na wyrywki proszą po jakimś czasie o przysłanie im jakiegoś dowodu na bycie nauczycielem / studentem, ale brzmi raczej jak takie pieprzenie z którego nic nie wynika.

Mi przy takim większym użytkowaniu zużycie ramu przekracza nieco 6gb, ale wydaje mi się, że macos ładuje
tomekkkkk - @krsu: ja bym dorzucił i był spokojniejszy o długowieczność sprzętu. Może...

źródło: comment_161317014382YF0b4pJlEM0l6FaEjcVP.jpg

Pobierz
@krsu jeszcze tak dopowiem - kumpel ma pro z M1 i 16gb ramu, studiuje informatykę, coś tam kucuje i ma zupełnie inny styl korzystania z komputera ode mnie - odpalonych milion programów, nawet takich z których nie korzystał od tygodnia. Tam z kolei ram leży odłogiem xD
Nie znam się, ale wydaje mi się, że to, że ten ram zintegrowany w SoC jest cholernie szybki, też ma tutaj znaczenie.
ale po co mu PRO? Air to już za mały lans? Też mu doradzisz Ferrari jak będzie pisać że chce samochód i będzie jeździł przepisowo tylko? Rozwiązania dobiera się do zastosowań typie


@CarlVonVogel: "typie" tabletek na uspokojenie dzisiaj nie wziąłeś? Porównanie też bardzo adekwatne. OP chce sprzęt na 5 lat, pro ma aktywne chłodzenie które może się przydać w przyszłości i mieści się w jego budżecie. Rozbudowany air albo pro to