Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 3
#gielda #podatki #prawo #alior

Jak każdy inwestor dostałem PIT-8C, ba, nawet dochod z tego jest ( ͡° ͜ʖ ͡°)

To teraz pytanie. W sekcji D mam pola przychód, koszt uzyskania przychodu, i dochód. Grałem tylko na #gpw, kupując i sprzedając akcje. I teraz, jak są rozliczane akcje które posiadam? Kupiłem w połowie roku pewne akcje, i trzymam cały czas,resztę sprzedałem. Czy te akcje które obecnie posiadam są uwzględniane w tych polach? Coś mi się obiło o uszy że podatek odprowadzam za uzyskany dochód, czyli sprzedane akcje. Ale z tego wynika, że albo odprowadzam za posiadane akcje(wycena z jakiegoś dnia), albo zarobiłem więcej niż myślałem? Jak to jest?
  • 16
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kuklak: to coś mi nie pasuje. Sprawdziłem teraz transakcje pomiędzy kontem prywatnym i maklerskim. Więc tak: wpłaty na maklerskie - 0.5X, 0.25X, 0.25X, łącznie 1X. Wypłata z maklerskiego na prywatne - 1.46X. Posiadam jeszcze akcje, kupione za 0.25X,obecnie warte 0.2X. Na tym PIT dochód wyliczony jest na 0.72X. Więc gdzie jest problem? Bo z moich wyliczeń wynika że przychód to jest to, co wypłaciłem sobie, plus koszt zakupu akcji które obecnie
@MamByleJakiNick: Z tymi "X" to się pogubiłem:)

Sprzedaż jest w kolejności FIFO, koszt to cena zakupu, a przychód to cena sprzedaży. Moment podatkowy powstaje w momencie sprzedaży, ale koszt będziesz miał na PIT gdy sprzedasz konkretne akcje. Jak sprzedasz akcje w 2020, które kupiłeś w 2014 to koszt będzie uwzględniony dopiero w 2020 (tak samo jak przychód). Dodatkowo w koszta wchodzą dostępy do notowań, prowizje, etc.
Bo z moich wyliczeń wynika że przychód to jest to, co wypłaciłem sobie, plus koszt zakupu akcji które obecnie posiadam


@MamByleJakiNick: Zakładam, że się pomyliłeś w obliczeniach:
1.46 + 0.25 = 1.71
1.71 - 1 = 0.71

Wpłaciłeś 1. Z 1 zrobiłeś 1.7.
Z 1.71 wypłaciłeś 1.46 zostało 0.25
Za 0.25 kupiłeś akcje, które dalej trzymasz
0.7 to dochód
tak. Jesli kupiles akcje w 2015 i sprzedales w 2020 to liczy sie to do podatku: wartosc sprzedazy w 2020 - cena zakupu w 2015 - prowizje = zysk
Zysk jest dopiero opodatkowany
@MamByleJakiNick: Musisz liczyć wszystkie transakcje, ale na oko wygląda ok. Np. wpłaciłeś 1x, sprzedałeś akcje o sumarycznej wartości 1.72x, kupiłeś później akcje za 0.25x. Wypłaciłeś z konta 1.46x, zostało na koncie maklerskim Z akcji o początkowej wartości 0.25x. Czyli teraz poniosłeś koszt 1x, miałeś przychód 1.72x, czyli zysk 0.72 - płacisz od tego podatek.

Teraz jeśli sprzedasz te akcje co posiadasz to 0.25x to będzie koszt a 0.2x przychód czyli 0.05x
czyli rozumiem to tak, że w momencie sprzedaży akcji są one wliczane do przychodu i kosztu uzyskania przychodu, tak? Wtedy to by się zgadzało


@MamByleJakiNick: Tak. Jak coś kupiłeś i trzymasz - nie masz tego w przychodzie / koszcie.
Sprzedałeś - pojawia się w przychodzie i koszcie.
Jak masz akcje jednej spółki po różnych cenach - sprzedajesz od najstarszej
@MamByleJakiNick: Dokładnie tak.

Za każdą sprzedaną akcję będziesz miał przychód (jej cenę sprzedaży i koszt jej zakupu, nieważne w którym roku się to wydarzyło), rozliczane są w kolejności zakupu, a obowiązek powstanie gdy ją sprzedasz.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Kuklak: myślałem właśnie o tego typu akcji w grudniu, no ale ostatecznie nic nie zrobiłem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Teraz będzie trzeba na czymś zarobić, żeby nie wyjść w następnym rozliczeniu na minus ( ͡° ͜ʖ ͡°). Z tego co mi się obiło o uszy że jeśli w danym roku podatkowym wykazałem stratę to mogę w przyszłych latach wziąć to pod uwagę, no
to mogę w przyszłych latach wziąć to pod uwagę, no ale to już temat na przyszłość, tymczasowo jestem na urlopie od giełdy :D


@MamByleJakiNick: przez maksymalnie 5 lat, maksymalnie 50% straty rocznie