Wpis z mikrobloga

Stoicyzm na dziś - 11 lutego - Bohater czy Neron?

„Nasza dusza raz jest królem, a raz tyranem. Król, mając na względzie szlachetność, dba o dobry stan ciała, o które się troszczy, i nie nakazuje mu nic nikczemnego ani podłego. Jednak nieopanowana, sterowana popędami i nadmiernie rozpieszczona dusza zmienia się z króla w rzecz budzącą grozę i wstręt — w tyrana”. Seneka, Listy moralne do Lucyliusza, 114.24

Mówi się, że władza absolutna deprawuje absolutnie. Na pozór jest to prawdą. Doskonałym przykładem jest tu wychowanek Seneki Neron i długa lista popełnionych przez niego morderstw oraz innych przestępstw. Inny cesarz, Domicjan, wypędził z Rzymu wszystkich filozofów (jednym z nich był Epiktet). Wielu imperatorów Rzymu było tyranami. Jednak niewiele lat po rządach Domicjana Epiktet stał się bliskim przyjacielem innego cesarza, Hadriana, który pomógł w zdobyciu tronu Markowi Aureliuszowi, jednemu z najlepszych przykładów mądrego króla-filozofa.
Nie jest więc oczywiste, czy władza zawsze deprawuje. Wydaje się, że ważna jest wewnętrzna siła i samoświadomość konkretnych osób. Liczy się to, co cenią, z jakimi popędami się zmagają, czy ich poczucie uczciwości i sprawiedliwości pozwala zwalczyć pokusy, jakie niosą ze sobą niezmierzone bogactwo i władza.
To samo dotyczy także Ciebie — i to zarówno w życiu osobistym, jak i w pracy. Tyran czy król? Bohater czy Neron? Którym z nich się staniesz?

#dailystoic

#motywacja #rozwojosobisty #stoicyzm

Na podstawie "Daily Stoic" Ryan Holiday Kup książkę
Tłumaczenie cytatu "Stoicyzm na każdy dzień roku"

PS wybaczcie, że wczoraj nie było wpisu ale cały dzień miałem zajęty pracą. Dla osób spragnionych dodatkowych myśli stoickich wkleję wpis z 10 lutego w komentarzu.
  • 12
  • Odpowiedz
Wpis, który powinien pojawić się wczoraj:

10 lutego Gniew jest złym źródłem motywacji

„Nie ma nic bardziej zaślepiającego niż gniew, nic bardziej napędzanego własną siłą. Nic nie jest tak pyszne, gdy odniesie sukces, ani tak szalone, gdy dozna niepowodzenia. Nawet w obliczu porażki gniew nie cofa się z wyczerpania, a gdy los wyeliminuje przeciwnika, zwraca swe kły przeciw samemu sobie”. Seneka, O gniewie, 3.1.5

Stoicy wielokrotnie powtarzali, że wpadanie w gniew prawie
  • Odpowiedz