Wpis z mikrobloga

Drodzy,
od dłuższego czasu pasjonuje mnie architektura Poznania, która, pomijając najpopularniejsze i najoczywistsze zabytki i obiekty, skrywa wiele niedostrzeganych na pierwszy rzut oka niespodzianek.
Cytując architekta Miesa van Der Rohe, "Bóg tkwi w szczególe", dlatego pragnę podzielić się z Wami detalami (małymi i dużymi) poznańskiej architektury oraz sztuki i nieco zarazić Was chęcią bardziej dogłębnego poznawania miast.
Taka inicjatywa pozwala nie tylko zachwycać się sztukaterią wokół nas, ale i często poznawać historie za nią stojącą. Postaram się każdego dnia pokazywać Wam coraz to nowsze odkrycia wyniesione ze spacerów po poznańskich fyrtlach. Zachęcam też do obserwacji tagu #szczegolowypoznan

Na zdjęciu widnieje portal kamienicy przy Kanałowej 17, w rzeźbę którego wpasowują się dwa atlanty zdające się niezbyt przyjaźnie zerkać na przechodniów. Budynek został wzniesiony w 1895 roku przez Treugotta Girbiga i dziś znany jest jako zabytek.

#poznan #architektura #rzezba #kamienica #sztuka
a.....m - Drodzy, 
od dłuższego czasu pasjonuje mnie architektura Poznania, która, p...

źródło: comment_1612624423CE9ZPPFkPOoS47XX1JkGsQ.jpg

Pobierz
  • 26
  • Odpowiedz
@mateopoznan: mijam ją niemal codziennie! :) O niej także będzie post, bo nie da się przejść obok tego kolosa obojętnie.

@47xy21 ze spóźnieniem, ale jest to rzeźba nad bocznym wejściem budynku wydziału filologii polskiej UAM, od strony Al. Niepodległości :)

@adamdd wiem, o jakim dzwonie mowa, ale nie znalazłam dotychczas informacji na ten temat. Najpewniej lokatorzy tamtego mieszkania wiedzą najlepiej :D

@worldmaster elewacja w zasadzie dawno nie była odnawiana (na zdjęciu
a.....m - @mateopoznan: mijam ją niemal codziennie! :) O niej także będzie post, bo n...

źródło: comment_1612697163ONAd2Pofb8zNoCG06iRXMK.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@worldmaster: Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej. Przenosili nas z al. Niepodległości koło Collegium Novum właśnie na Fredry, na początku jeszcze były jakieś niedobitki z UM ale z biegiem czasu się przenieśli.
  • Odpowiedz