Wpis z mikrobloga

#ciekawostki #historia #wojna #iiwojnaswiatowa #wojsko

Już kiedyś o tym pisałem, ale może warto rozszerzyć temat. W Wlk. Brytanii jest pułk którego symbolem jest nasz Orzeł Biały i polskie barwy biało czerwone. Nazywa się 7 Regiment Royal Logistic Corps. Mają swoją stronę na FB, może warto obserwowac i dać pare like. Każdy ich post jest zakończony słowami biało czerwoni.

https://www.facebook.com/7RegimentRLC/

A dla ludków bez FB wstawiam ostatniego posta. Troszkę informacji jak postał pułk i skąd tam nasze barwy (tłumacz google).

Krótka historia 7 Pułku Orzeł czyli Polski Orzeł:
16 kwietnia 1945 roku 21. Grupa Armii Montgomery'ego odkryła i wyzwoliła sieć obozów koncentracyjnych, w tym dwa w pobliżu Fallingbostel, w których znajdowała się duża liczba polskich jeńców wojennych. W maju 1945 r. Płk Karol Ziemski utworzył polskie jednostki pomocnicze złożone z uchodźców, robotników przymusowych, jeńców wojennych i poborowych, którzy służyli do ochrony zdobytej niemieckiej zbroi. Na początku 1947 r. Zadania jednostek pomocniczych zostały rozszerzone i teraz przenosiły one alianckie i niemieckie pancerze po całych Niemczech.
W 1947 r. Z Jednostek Pomocniczych utworzono Organizację Służb Mieszanych, aby zapewnić bezpieczne zatrudnienie polskim wysiedleńcom przebywającym w powojennych Niemczech. Organizacja mieszana przeszkolona z brytyjskimi rekrutami w Osnabrück, uzyskując kwalifikacje MT i prawa jazdy do kierowania brytyjskimi transporterami czołgów w ich podstawowej roli odzyskiwania i usuwania zbroi. Jedną z głównych atrakcji tego okresu było ich szerokie zaangażowanie w berliński most powietrzny w 1948 roku.
W maju 1948 roku Organizacja Służb Mieszanych została oficjalnie wyznaczona jako Transporter Czołgów i dołączyła do 15 Kompanii Królewskiego Korpusu Służbowego jako 317 Jednostek MSO i 312 Jednostek MSO znajdujących się odpowiednio w koszarach Cromwell, Hamm i St Barbara Barracks, Fallingbostel.
Po utworzeniu Królewskiego Korpusu Transportowego (RCT) w 1965 r. Dowództwo obu pododdziałów przejął 7 Pułk Transporterów Czołgów RCT, ale do 1972 r. Mniej Polaków było w stanie obsadzić placówkę. Pułk przyjął dwa oddziały brytyjskich żołnierzy, aby zastąpić polskich żołnierzy, którzy przeszli na emeryturę, a pododdziały zostały przemianowane na 617 Tk Tptr Sqn i 16 Tk Tptr Sqn. Brytyjscy oficerowie Pułku otrzymali odznakę z polskiej klapy orła jako podziękowanie od personelu Służby Mieszanej. To był pierwszy raz, kiedy brytyjscy żołnierze nosili Lapel Orzeł i ta tradycja jest kontynuowana.
W dniu 1 kwietnia 1987 r. Oficer Dowódcy 16 Tk Tptr Sqn zainicjował Stronę Polską, która odbywałaby się corocznie i trwa do dziś. Wszyscy służący i byli MSO są zaproszeni na imprezę; na pierwszej imprezie wszyscy służący żołnierze z placami 16 i 617 Tk Tptr Sqns zostali zaprezentowani w Lapel Orzeł i tradycja była kontynuowana, gdzie wszyscy nowi żołnierze wysłani do Sqn gospodarza MSO i zostali zaprezentowani Orzeł pod koniec wieczoru.
W 1993 roku utworzono Królewski Korpus Logistyczny (RLC), 7 Pułk Transporterów Czołgów RCT przemianowano na 7 Pułk Transportowy RLC i był dumny, że utrzymuje swoje polskie powiązanie. Do Komitetu ds. Ubioru Wojskowego złożono wniosek, aby wszyscy oficerowie, chorąży i SNCO nosili klapę orła na sukience; prośba ta została ratyfikowana i pozostaje jedynym ratyfikowanym dodatkiem do Corps Mess Dress. Po zaprezentowaniu orła można go nosić na sukience Mess Dress do końca służby indywidualnej.
Polskie dziedzictwo i tradycje Pułku są dumnie podtrzymywane do dziś.
wronek89 - #ciekawostki #historia #wojna #iiwojnaswiatowa #wojsko

Już kiedyś o tym...

źródło: comment_1612441769YroWF6RsbBJZcymZyAwz0U.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz