Wpis z mikrobloga

Planuje zrobić Lemon Wheat Ale. Z ekstraktów bo jeszcze całego sprzętu nie mam ;3

30g Simcoe
30g Citra
20g Trawy cytrynowej
20g Skórki z cytryny
1,7kg ekstraktu Pale Ale
1,7g ekstraktu pszenicznego
Drożdże US-05

Planuje dać 30g Simcoe na 40min gotowania. Na ostatnie 5 min trawe i skórke.

Potem citre na 5-6 dni na zimno.

Myślicie że pyknie? Propozycje jakieś do zmiany chmieli i proporcji dodawania ich podczas gotowania?

#piwowarstwo
  • 15
  • Odpowiedz
@kampl: well sprawdziłem na kalkulatorze online IBU że po 40 min bede miał około 38IBU, po 60 56IBU (nie wiem czy ten kalkulator jest okej ale no XD patrzylem ze sie klikał wiec chyba yo). Mimo ze uwielbiam mocno goryczkowe piwo to nie chce tutaj przesadzić XD
  • Odpowiedz
@Pjoter_00: coś za duże te różnice ibu Ci liczy między gotowaniem 40minut a 60minut. Generalnie lepiej dać mniej chmielu i gotować 60minut niż kombinować z 40, bo ani na aromat ani na smak z tego nic nie pójdzie. No i jak będziesz sypał na zimno chmiel to wsyp go i od razu przenieś fermentor w zimne miejsce na coldrash 2 dni i najlepiej raz na kilka godzin delikatnie rusz fermentorem
  • Odpowiedz
@Pjoter_00: balkon przy takich zerowych temperaturach idealny, ale jak zejdzie temperatura mocno na minus to chociaz do tej piwnicy, zawsze to wiecej osadów i chmielu sie zbije na dnie niż bez tego cc
  • Odpowiedz
@Pjoter_00: to jeden dzień w piwnicy i 1 dzień na dworze nawrt jak bedzie lekko na minusie to nie zamarznie a piwo powinno sie ochłodzić do okolic 0C i osady ładnie powinny sie oddzielić
  • Odpowiedz
@Pjoter_00 zrobiłbym mniejsze ibu, bo to dość dużo jaak ja takie piwerko (dawkę 30g simcoe np. na 15 minut), a cytrynkę dodał w formie zestu na cichą, albo zarówno do gotowania jak i na cichą, jeśli chcesz by piwo było Lemon nie tylko z nazwy ;)

Btw dla wzmocnienia charakteru pszenicznego, użyj dwóch ekstraktów pszenicznych. Produkowane są one z 55% pilsa i 45% pszenicznego, wobec czego w obecnym przepisie masz mniej
  • Odpowiedz
@Pjoter_00 i cold crasha sobie nie żaluj, może i dwa dni stać na balkonie, to wszystko się dokładnie sklaruje i zbije na dnie w zwarty osad, co ci pomoże w sprawnej filtracji - jest to bardzo ważne jeśli jesteś początkujący, spartaczenie grozi gushingiem i zalegającą goryczą w smaku
  • Odpowiedz