Wpis z mikrobloga

Część, poszukuje nowego rozwiązania do sieci wifi w domu dwupoziomowego ok. 200m2. Obecnie stary route TP-Link, który maksymalnie daje prędkość internetu 14mb/s. Póki co mam dostępny z modemu tylko internet 60mb/s, w niedalekiej przyszłości pewnie będzie 100mb/s. Inwestować w jeden droższy router, router+AP, czy mesh w stylu TP-Link deco? Budżet koło 400zl za całość. #siecikomputerowe #wifi #router #komputery
  • 13
@dktr to jest trochę za drogie rozwiązanie na mój budżet. Kabel mam tylko pociągnięty od modemu parę metrów do routera i do pc (to wszystko w na jednym piętrze) dół nie ma dostępu do kabla, za dużo roboty by teraz pociągnąć.
@fildwo: Niby drogo, ale robisz to raz i masz na lata, niezależnie jakie łącze będziesz miał. Nakupujesz jakiegoś shitu "mesh" gdzie jeden ap łączy się z innym tylko po radiu i wydajność klęka, za rok czy dwa standard będzie gigabit i znów będziesz wymieniał, ale już położysz te kable bo będzie to niezbędne dla takich przepływności.
@sirpingus widzę że mikrotik to bardziej dla zaawansowanych użytkowników (czyli raczej nie dla mnie). Nie mam takich potrzeb. Cenowo to nie wygląda źle. Czy istnieją AP od tej firmy takie że nie wymagają podpięcia na kablu (również w cenie ok.200zl)? Poprostu na parterze postawiłbym jeden takie extender. Dobieranie sprzętu pod plan budynku się mija z celem gdyż sam dom myślę będzie miał większą przebudowę w przyszłości i wiele się zmieni.
@fildwo: Akurat jak chodzi o APki to można lepiej wybrać niż Mikrotik.

Generalnie ludzie polecają Ubiquity, dlatego że one mają sporo fajnych funkcji (np. dobór kanału w oparciu o najmniejszą kolizję z innymi APkami) i są stosunkowo stabilne.

Meraki są w tym zastosowaniu nieopłacalne.

Z Linksysami jest różnie jak chodzi o sprzęty.
@fildwo: To są konsumenckie sprzęty.
Dla mnie akceptowalne pod warunkiem wsparcia w postaci OpenWRT, DD-WRT lub Tomato.

Wiem że w tej klasie nie ma co liczyć na dobre wsparcie producenta.
@sirpingus jak pewnie wyczuwasz jestem kompletnym amatorem, z potrzebami by jedynie to jakoś chulalo i w pomieszczeniach było można w miarę sprawnie korzystać z interneru. Komputer na którym pracuje i tak będzie podpięty kablem do routera. Czy dla takich potrzeb wystarczyło by połączenie typu dwa razy np. jakiś randomowy router typu TP-Link archer (router+AP). Czy może coś w stylu TP-Link deco lub inne marki?
@fildwo: Rozumiem.
Ale też operając się na moich opiniach i moim doświadczeniu ja bym nie polecał szmelcu, ani sprzętu za melony.
Choć biorę pod uwagę używane sprzęty (jeżeli to ma obniżyć koszta).

W tej chwili nie mam czasu dokładniej sprawdzić tematu. Kwestia w jakich warunkach te 200m² stoi?
Jak na analizatorze WiFi jest czysto, to może skończyć się na dwóch APkach na różnych kondygnacjach na przeciwległych skrajach budynku (zwłaszcza jeżeli to
@sirpingus ogólnie dom to dość złożona bryła, bo dużo dobudowek było przez lata. Nawet nie mam do dyspozycji planu (dziadek dostawił jedną część, później ojciec kolejne). Na analizatorze pokazuje 2, 3 sieci pochodzące z sąsiedztwa więc tu jest plus. Też część na piętrze stoi pusta i nie ma tam aż takiej potrzeby dobrego zasięgu. Rozumiem że najlepszym rozwiązaniem byłaby inwestycja w ubiquity ale na dzień dzisiejszy się to mija z celem.