Wpis z mikrobloga

174 + 1 = 175

Tytuł: Idiota
Autor: Fiodor Dostojewski
Gatunek: Literatura piękna
Ocena: ★★★★★★★★★

Rzeczywiście powieść cięższa niż Bracia Karamazow. Ogrom różnych wątków, postaci i relacji między nimi często mnie przytłaczał i się gubiłem, a rosyjskie podwójne imiona, nazwiska sprawy nie ułatwiały.

Jednak jestem pod ogromnym wrażeniem. Jak czytałem Kunderę, to podobało mi się, jak autor wskakiwał do głów różnych bohaterów i przedstawiał ich myśli. Dostojewski natomiast wskakuje do tych głów, rozgrzebuje i wyciąga z ich umysłów każdy szczegół. Bohaterowie i ich portrety psychologiczne są niesamowite.

W porównaniu z Karamazow podobało mi się tutaj mniej to, że tam fabuła była bardziej konkretna. W Idiocie mamy Myszkina, który przybywa do Rosji i wplątuje się w skomplikowane relacje między pozostałymi bohaterami. Ilość bohaterów, których bardzo dobrze poznajemy jest duża i aż nie jestem w stanie w skrócie tego opisać.

Myślę, że do Dostojewskiego trzeba mieć odpowiednie podejście, bo równie dobrze można zanudzić się na śmierć, jak również z fascynacją czytać wszystkie monologi, dialogi, przemyślenia i poruszane wątki.

Na pewno w przyszłości zabiorę się za ponowne przeczytanie jego książek, bo zdaję sobie sprawę, jak wiele zalet jego książek mi umyka.

#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #dostojewski
s.....w - 174 + 1 = 175

Tytuł: Idiota
Autor: Fiodor Dostojewski
Gatunek: Literatura ...

źródło: comment_16115031038viJe20LBWgHI5bo33oF6S.jpg

Pobierz
  • 22