Wpis z mikrobloga

odtwarzam projekt testera serwomechanizmu (PWM) z tego artykułu: link, chce podłączyć sg90, które pracuje z częstotliwością 50 Hz, wiec ze wzoru zmieniłem rezystor R z 4.7k na 100k, symulacja w LTspice działa a w praktyce to nie generuje się sygnał trójkątny.... z kolei zamieniłem to na potencjometr, start z punku 4.7k a przy 25k uzyskuje 50Hz ale daleko mu do sygnału trójkątnego, sprawdzam wyjście z komparatora na oscyloskopie a tam za duże wypełnienie... jakieś rady, czy zostaje mi elektroda? #elektronika #diy
źródło: comment_1611488617gj4Eh4txMTdtlBuwHsGHPv.jpg
  • 4
@msichal: tak przypuszczam ze głównym powodem jest prąd ładowania kondensatora jednak 10u? w tym miejscy chyba nie mogę zastosować kondensatora elektrolitycznego, a ceramicznych co prawda mam 10 wiec rownolegle 1u. Chyba ze się mylę
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@student_ajeru: strzał z dupy trochę, dopiero przeczytałem poprawnie post.
Generalnie na chłopski rozum wydało mi się, że 100k to dość dużo i mogą być problemy.
Co Ci wychodzi zamiast trójkąta w praktyce?
edit: na start spróbuj w ltspice wybrać jakiś prawdziwy model opampa, bo chyba jest domyślny, może zobaczysz tam coś bliższego prawdy
@msichal: taki bardziej kopnięty trójkąt xD niż taki symetryczny jak przy 4.7k
na chłopki rozum to:
skoro R = 4.7 k daje 1kHz
a R = 470 daje 10kHz, to 47k Hz powinno dać 100Hz a tu ciul XD
spróbuje wgrać póki co miałem problem wiec pominąłem, wzmacniacz to lm324 jak cos