Wpis z mikrobloga

Używał ktoś macbooka na studiach informatycznych? W tym roku kończę technikum i chciałbym składać papiery na infe. Zacząłem się rozglądać za jakimś laptopem i spojrzałem sobie na macbooka. Warto w niego zainwestować? Liczę się z tym, że windowsa i pewnie linuxa musiałbym mieć na VM. Czy opłaca się go kupić czy raczej iść w jakiegoś gamingowego lapka? Jeśli chodzi o cały ekosystem #apple to mam iPhone. #macbook #laptopy
  • 13
  • Odpowiedz
na ARM będziesz miał problem z windowsem puki co, w intele chyba nie za bardzo ma sens iść.

jakiegoś gamingowego lapka

trochę wstyd się gdzieś pokazać z komputerem wyglądającym jak futurystyczny myśliwiec i świecącym we wszytskich kolorach.

No ale ja się nie znam.
Ogólnie bardzo fajne komputery to są.
  • Odpowiedz
@nijo: być może używki należy inaczej rozpatrywać, niech ktoś inny się wypowie. M1 są dużo wydajniejsze, kultura pracy jest nieporównywalnie lepsza. Do programowania może faktycznie intel lepszy, bo na arm są problemy z kompatybilnością jakiś narzędzi programistycznych i wirtualizacją. Ale to zastosowanie tak odległe od mojego ze nie bede udawał że wiem o czym piszę xD

@wypokowy_expert: nie zauważyłem takich problemów
  • Odpowiedz
jak ktoś lubi się w ekranie laptopa przeglądać to niech bierze.


@wypokowy_expert: póki nie siedzisz na nasłonecznionej od tyłu ławce w parku to nie robi problemów i efekt lustra nie występuje
  • Odpowiedz
@nijo: jak bierzesz używkę, to normalnie bez spiny bierz intela. To nie tak, że wraz z wypuszczeniem M1 Intel stał się bezużyteczny. Jest słabszy w porównaniu do M1, ale nadal nadaje się do używania. A że na studiach możesz potrzebować windę, to też ostrożnie bym do M1 podchodził. A co do wartości, to masz maszynkę na kilka dobrych lat, całe studia powinieneś przelecieć.
  • Odpowiedz
@nijo: mam pro 2019 i5/16 i w lola spoko, nie pamiętam jakie ustawienia niskie/ średnie raczej, na wyłączonym turbobooście, na zewnętrznym monitorze 1080p 60 klatek. Factorio chodzi miodnie, więcej za bardzo nie gram
  • Odpowiedz
@nijo: nie opłaca sie zbytnio na studia i tak bedziesz musial stawiac wirtualke z windowsem na tym bo np na cwiczeniach bedziesz musial robic aplikacje na wpf albo część oprogramowania nie bedzie na maca a wykładowca bedzie wymagał
  • Odpowiedz
@nijo: Używałem całe studia Air 2015 i dawał radę do podstawowych rzeczy. Proste gierki typu simsy różowej tez chodził, ets 2 w 15 fps ale chodził. Co do bardziej wymagających rzeczy to miałem postawionego windowsa na dysku zewnętrznym do obsługi inventora, solidworksa i innych takich. Musisz wziąć pod uwagę ze na polskich uczelniach często jest tak ze prowadzący maja kompu w win xp, bo tylko to ogarniają, a ty się
  • Odpowiedz