Wpis z mikrobloga

Oczekujesz na szczepionki przeciw COVID-19? Uważaj! Nasz zespół ostrzega przed potencjalnymi atakami wykorzystującymi fakt rozpoczęcia SMS-owej rejestracji na szczepienie przeciwko koronawirusowi.

Pamiętaj o tym, aby nie reagować na wiadomości tekstowe, których się nie spodziewasz i by weryfikować informacje na oficjalnej stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/zarejestruj-sie-na-szczepienie-przez-sms. Rzeczywisty proces rejestracji może być zainicjowany tylko przez pacjenta. Nikt nie skontaktuje się z Tobą jako pierwszy. Rejestracji podlegają osoby 70+, a komunikacja odbywa się w całości przez SMS-y jedynie z numerem 664 908 556.

Podejrzane wiadomości możecie zgłaszać pod adresem https://incydent.cert.pl lub po prostu wołając nas na Wykopie.

Plusujcie i przekażcie znajomym!

#scam #oszukujo #polska #koronawirus #komputery #cyberbezpieczenstwo #cybersecurity #cert #oszustwo
  • 16
@absstart: Technologia sieci GSM w gruncie rzeczy jest stara i archaiczna. Dlatego bardzo trudno jest weryfikować nadawców i zapobiegać złośliwym wysyłkom wiadomości.
@certpl: no nie wiem czy to byłoby aż tak trudne. Jak przychodzi SMS z określoną już nazwą nadawcy, np z banku i gdy kliknie się na tą nazwę to widać z jakiego konkretnego numeru specjalnego przyszedł ten sms. A bramki używane do wysyłania fejkowych sms-ów całkowicie to maskują. Nie możliwe jest dojście kto to wysłał. SMSduch. Dziwię się, że nic z tym nie robią. To kwestia raczej bezpieczeństwa wewnętrznego danego Państwa.
@absstart:

A bramki używane do wysyłania fejkowych sms-ów całkowicie to maskują. Nie możliwe jest dojście kto to wysłał. SMSduch


Dokładnie tak działa standard GSM.

To kwestia raczej bezpieczeństwa wewnętrznego danego Państwa.


To są dosyć daleko idące wnioski - poza tym zmienić ogólnoświatowy standard może jedynie USA ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
To są dosyć daleko idące wnioski - poza tym zmienić ogólnoświatowy standard może jedynie USA ( ͡~ ͜ʖ ͡°)


@certpl: może urzędnicy za to odpowiadający nie są świadomi tego problemu. Bramki te pozwalają na masową wysyłkę sms-ów. Umożliwiają podszycie się nawet pod RCB więc moje wnioski raczej są trafne.
Jak przychodzi SMS z określoną już nazwą nadawcy, np z banku i gdy kliknie się na tą nazwę to widać z jakiego konkretnego numeru specjalnego przyszedł ten sms.


@absstart: jak to sprawdzić a Androidzie? W szczegółach wiadomości nie mam żadnego numeru, jeżeli nadawcą jest bank, play czy np. energa
@absstart: jak wchodzę w szczegóły to mam tylko nazwe, kliknięcie nic nie daje, przytrzymanie kopiuje samą nazwę. jak mam kontakt z numerem to w szczegółach go widać i przytrzymanie kopiuje numer.
może w nowszej wersji androida to jakoś odkrywa numer (ja mam 8.1.0), ale ostatnio u mamy blokowałem spamy i też nie było widać numerów od nadawców z samą nazwą, a ma nowy telefon.