Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@VanQator: "a no wiem, że może być z neutralnym, szczególnie w 3f, ale w 1f bywają takie bez N." bez N to będzie zwykła nadmiarówka, jakoś ten wyłącznik musi sobie "sumować" prąd wypływający i wpływający, bez styku Neutralnego to nie jest możliwe.

"A jest różnica czy podłączam kable dołem / górą danego elementu?" zwykle nie w przypadku nadmiarowych, przy RCD bym uważał (będzie na pewno schemat na aparacie)

@VanQator: jaka
hiperchimera - @VanQator: "a no wiem, że może być z neutralnym, szczególnie w 3f, ale...

źródło: comment_1611312147P8XMOupviuYLU4XlikVWvI.jpg

Pobierz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@VanQator: PS. zamiast wago/sznurowania (przy tak małej ilości) w większości aparatów ma specjalne dodatkowe wejścia na tzw. grzebień, dużo pewniejsze i nie zabiera miejsca na złączach :) oczywiście tam gdzie to możliwe.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@VanQator: PS2 skoro masz pod główny przewód fazowy podpięty tylko rozłącznik główny, to myślę że listwa fazową zbędna, no chyba że ogranicza Cię długość przewodu od przyłącza i musisz się ratować. Zawsze bezpieczniej jak nie ma czynnych części obwodu tak łatwo dostępnych.
@hiperchimera: Takie pierdółki jak ta listwa czy wago to wrzuciłem tak na siłę, bo widziałem na yt takie rozdzielnice i jak kiedyś zajrzę do tego schematu, to po prostu przypomni mi się, że coś takiego istnieje - taki mój sposób nauki ;P
@VanQator: Ogranicznik przepięć powinien być 2 polowy, Jedno pole jest warystorem i tam podpina się L i N, a drugie pole jest iskrownikiem i tam podpięte jest N i PE.
Przy zastosowaniu tylko jednego warystora i to podpiętego między L i PE może się okazać że masz 320VAC miedzy L i N a ogranicznik nic nie zrobił bo miedzy L a PE było 250VAC.
część różnicowek musi być zasilana od dołu, po test jest podpięty przed wyłącznikiem i jeśli je zasilić od góry i przytrzymać chwilę guizk to spali się rezystor


@wypokowy_expert: Czekaj, bo trochę bez przecinków to napisałeś. Jeżeli mam PEN, to wtedy N dochodzący do róznicówki w moim schemacie podpinam pod listwę PE?
@bambus94: Chodzi mi raczej o to, że jak wetkam L i N do jednego gniazdka to zamknę obwód i prąd popłynie od L do N z ominięciem ochronnika. Czy nie rozumiem czegoś w budowie ochronnika?
@VanQator: Ochronnik (inaczej warystor często w zestawie z iskiernikiem) jest to element który ma dwa (przynajmniej) zaciski, U ciebie na rysunku jest podpięty pod L i PE, a żeby zabezpieczyć urządzenia przed zbyt wysokim napięciem między L i N to trzeba go tak podpiąć, czyli zacisk idący do PE podłączasz do N. Jeśli masz instalację TNC-S czyli przychodzą do ciebie 3(5) żył to jeszcze jeden warystor lub iskrownik między N a