Wpis z mikrobloga

Cześć, planuję kupić akwarium, i mam pytanko do osób obeznanych - czy takie akwarium - http://www.akwa-marin.pl/sklep/i/aquael--nano-reef-duo--49l.8427
byłoby ok aby docelowo pływało w niej powiedzmy 8-12 neonków i welon/bojownik + krewetki + 2-4 małe glonojady?

Wiadomo że lepiej akwarium prostokątne, ale mam mało miejsca (ograniczenie na długość 40 cm) i pomyślałem że taka kostka jest optymalna bo ma duży litraż (49l), a prostokątne o długości do 40 cm byłem w stanie zlokalizować tylko 25-30l i tam chyba nie wsadzę zbyt wielu rybków...

Chętnie poznam opinie/porady osób obeznanych w temacie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#akwarystyka
  • 10
@sartin19: Według mnie to zbyt małe akwarium w stosunku do obsady którą planujesz. 4 małe glonojady po pewnym czasie staną się dużymi glonojadami i w zależności jaką odmianę kupisz mogą urosnąć do 40cm (np. zbrojnik lamparci). To są też ryby terytorialne i takie akwarium będzie dla nich po prostu zbyt małe.
Samo akwarium nie wydaje się złe, ale warto dłużej się zastanowić nad obsadą. Może warto skupić się na samym bojowniku,
@sartin19: na welona powinno przypadać 100 litrów wody, to są naprawdę duże i brudzące ryby. Neony są rybami zdecydowanie bardziej zimnolubnymi w porównaniu do bojowników. A dla glonojadów to przydało by się te 80cm długości akwarium, jeśli jest mowa z standardowych zbrojnikach niebieskich. Także średnią obsadę sobie wybrałeś. Jest masa ciekawych ryb, które można dać do akwarium o długości 40cm i zapewnić im odpowiednie warunki.
@d_k_: Oki, jak już mówiłem nie znam się jakoś zbytnio, więc rozumiem że jak bojownik to tylko samotny, bez glonojada i ewentualnie kilku neonów/gupików?
Doczytałem właśnie że welon potrzebuje dużego litrażu.

Możecie ewentualnie podać przykładową obsadę takiego akwa według Was, lub podrzucić inne akwarium o wymiarze nie większym niż 40cm na długość i 35cm na szerokość? Zależy mi żeby tam było trochę życia:)
@sartin19: Z tym nie doradzę. Ja bym poszukał czegoś lokalnie na olx, idzie sporo zaoszczędzić. Ewentualnie kupować osobno, bo takie zestawy są wg mnie trochę drogie.
@sartin19: W takim małym akwarium możesz połączyć bojownika z Razborami borneańskimi. Przy zarośniętym akwarium możesz próbować z krewetkami, ale część z nich i tak stanie się pokarmem dla ryb. W 40cm średnio jest miejsce na jakieś ryby glonojadopodobne. Nawet dla otosków przydało by się troszkę dłuższe akwarium.
Z innych ciekawych ryb mógłbyś zmieścić tutaj harem proporczykowców, na przykłąd proporczykowiec z Kap Lopez. Tylko tutaj mogło by być wymagane zmiękczanie wody, bo
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@sartin19: jako glonojady możesz zabrać otoski wtedy ~40l będzie ok na te kilka sztuk, bojownik ok(byle tylko jeden), neony najlepiej simulans bo najmniejsze, ale doradziłbym raczej jakąś razbore np. espei, Galaxy, borneanska
Krewetki najlepiej neocaridiny, ale jest duże ryzyko że bojownik poświęci im dużo uwagi, generalnie są bojowniki które ignorują krewetki poza najmniejszymi (mój na całe szczęście) i takie które będą gonić aż wszystkie wytłuką niekoniecznie nawet zjedzą

Przy bojowniku fajnie