Wpis z mikrobloga

Mireczki, już kiedyś miałem akwarium, ale to za czasów gimbazjum/techbazy, więc nigdy nie interesowała mnie kalkulacja ile kosztują do niego media.
Nowe mieszkanie, trochę wolnego miejsca i pada pomysł- akwarium.
Wstępny plan: 120L słodkowodne na automacie (tryb noc dzień, automatyczne karmienie itd.). Teraz pytanie, ile może wynieść miesięcznie koszt utrzymania (głównie o prąd chodzi) takiego akwarium?
Niby dużo tam nie ma rzeczy co ciągną dużo prądu, ale znajomy (na morskim co prawda) strasznie narzekał na koszta.

#akwarium
  • 6
@fgjfgyuft: jak to się zliczy wszystko to koszty są.

Mam akwarium 125 litrów i oświetlenie 3x16W LED, oświetlenie jest wpięte w smart gniazdko z licznikiem energii i dziennie zużywam niecałe 0.7kWh energii (świecę 12 godzin). Przez miesiąc oświetlenie zużywa 21 kilowatogodzin, 1 kilowatogodzina kosztuje u mnie około 30 groszy czyli 6,30, nie liczę abonamentów, oplat przesyłowych.

Dochodzi filtr 15W, który chodzi 24 na dobę i grzałka o mocy 200W, która musi
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@fgjfgyuft: Zużyty w akwarium prąd to głównie oświetlenie, dlatego zależy w jakie akwarium celujesz.
Jakieś ogólne akwarium z w wymiare fajna roślinnością (60-70 watów) zużyje prądu za 20 zł. W te 20zl wliczam już prąd zużyty przez filtr i grzałkę.
Woda - co masz w kranie i co planujesz trzymać w akwarium? Jeśli woda która masz w kranie pasuje to twojego akwarium to koszta wody są prawie zerowe. Jeśli zamierzasz wodę
@1qazxc1: z tym, że poza kosztami stałymi są też fanaberie to wiem,chciałem sprawdzić tylko jak bardzo wzrosną mi rachunki, bo jakby to faktycznie było 100zł to bym się grubo zastanowił. Woda w kranie pikobello, więc dodatkowego urabiania uda mi się uniknąć. Generalnie nastawiałem się na gorsze wieści niż Ty i @ayyy_lmao mówicie, więc jestem miło zaskoczony ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@fgjfgyuft: 100 zł na rachunku to nie, ale 20 przynajmniej na pewno. Nie kupuj tylko starych świetlówek, idź w ledy. Moje 3 belki mają tyle mocy co jedna świetlówka. A jeszcze do tego świetlówki potwornie grzeją się i trzeba montować odbłyśnik, bo bez odblysnika część światła pada na belkę. A filtry też są już eco, 5-9 W pobierają (przy tej pojemności), mój pobiera 15W bo to stara niezawodna klasyka.