Wpis z mikrobloga

Dudek (Upupa epops)
Autor
Wśród kraskowych tylko dudek ma ruchliwy czub i jest jednym z niewielu ptaków naziemnych w tym rzędzie.
Chętnie zażywa kąpieli piaskowych, ale nigdy wodnych.

W Polsce dudek ma kilka nazw ludowych, będących dźwiękonaśladowczą imitacją jego głosu, np. hutek, hupka, ubek, wudwudek, wudwud.
Główne zachowanie obronne piskląt przejawia się wydzielaniem w kropelkach cuchnącego, ciemnobrązowego płynu (o zapachu zgniłego mięsa i piżma) ze specjalnie modyfikowanych gruczołów kuprowych oraz wystrzykiwaniem obfitego strumienia płynnego kału i zawartości jelit przez otwór kloaczny.
#photoexplorer #fotografia #ornitologia #ptaki #przyroda #natura #ciekawostki
Lifelike - Dudek (Upupa epops)
Autor
Wśród kraskowych tylko dudek ma ruchliwy czub ...

źródło: comment_1610391432ZulMyYQ92m6AWD5tZ9tTcU.jpg

Pobierz
  • 17
  • Odpowiedz
@Lifelike: zobaczyć dudka to prawdziwa uczta dla oczu. Warto się tez nauczyć odgłosów jakie wydaje. Kilka razy właśnie najpierw rozpoznałam dźwięk, a dopiero potem go dostrzegałam. Miałam kiedyś okazje siedzieć pare metrów od tego ptaka i podziwiać ogromne robale jakie wyciągał z trawnika.
  • Odpowiedz
mam wielką przyjemność mieszkać blisko tych ptaszków. Gniazdują blisko i jak już wrócą z emigracji, to co dzień mam je na podwórku. W tamtym roku padł rekord i pewnego ranka zastałem 6 sztuk siedzących sobie na płocie. Wracają co rok już od ładnych kilku lat. Minimum jedna parka. Ciekawe jak będzie w tym roku.
  • Odpowiedz
Numer dwa na liście moich niesamowitych, zupełnie przypadkowych i amatorskich spotkań z przyrodą.
Miejsce trzecie to zimorodek.
Numer jeden to fruczak gołąbek, zauważony na polskiej wsi.
Byłem przekonany, że to koliber, a następna myśli.. urwa, niemożliwe, potem że to musi być koliber, potem, że weź się ogarnij, nie możliwe, potem no jak przecież koliber, no chyba cię powaliło... całe szczęście, że odleciał, bo bym dostał udaru. :) Jak opowiadałem lokalsom, to nie
  • Odpowiedz
@dasiekTB: Zimorodki bardzo gromadnie żyją przy Kanale Elbląskim. W czasie żerowania potrafi lecieć dosłownie milimetry nad taflą wody. No i pięknie wpada do wody po ryby, jak pocisk. Kanał jest pełen ryb, które ze względu na nurt, przemieszczają się od jeziora do jeziora. Idealne miejsce dla zimorodków. Zdarzało się, że siedziałem nieruchomo z wędką, a zimorodek siadał na jej końcu i obserwował swoje przyszłe ofiary :) Są płochliwe, ale potrafią bardzo
  • Odpowiedz
@Lifelike: Kiedyś widziałem go na żywo. Piękny ptak.
A łacińską nazwę można poznać m.in. podczas oglądania nagrań Kabaretu Dudek, gdzie wiele razy pada nazwa Upupa epops.
  • Odpowiedz