Wpis z mikrobloga

@tallman: O piątą kategorię często grasz z dziećmi, traktuj je poważnie, nie pobłażaj... i będzie dobrze. Generalnie następnym krokiem jest 3 kategoria (1600), kiedy już musisz znać solidnie wszystkie podstawy szachowe i - co bardzo ważne - nie podstawiać figur i matów. Od 2 kategorii (1800) zaczynają się solidniejsi gracze, gdzie brak podstawek nie wystarczy. Wielu zatrzymuje się właśnie tam, bo albo przestaje grać w szachy albo gra sobie amatorsko na
@tallman: Pamiętaj,że na żywo to calkiem inna sprawa. Ja się tak do grania w necie przyzwyczaiłem, że dużo gorzej idzie mi granie przy desce w 3D a nie 2D :D
@rolkapapieru: Jak przysiądziesz nad szachami - czyli będziesz wkuwał teorię, potem próbował ją zastosować, a potem analizował własne partie - to jakiś rok. Jak będziesz sobie tylko grał, to może i 5 lat będzie za mało.
@Vit77: niestety ale praca i dorosłe życie nie idą z tym w parze :D ale mam trenera, progres jest więc tragedii nie ma. Na lokalnym turniejach udało mi się wygrać już z II kategorią kilka razy, ale na ogół jest widoczna różnica w poziomie
@rolkapapieru: To jak wygrywałeś to jest tylko kwestia czasu. Ja ten poziom przeskoczyłem jakoś nagle, w bodaj trzy miesiące... zacząłęm studiować matematykę wyższą, kompletna abstrakcja, gdzie z pierwszego wykładu rozumiesz tylko słowa "zbiór" i "zawieranie się"... do tego pojechałem na jeden turniej, gdzie znajomy z innego klubu ligowego, którego poznałem grając był ze mną w pokoju i... pokazał mi jak grać odważniej... no i po kilku miesiącach zacząłem wygrywać nie tylko
@rolkapapieru: No tak to jest, ja po czterdziestce też mam problemy, żeby zapamiętywać warianty. Gdybym tylko potrafił to wszystko co mówię w swoich analizach, to własnie bym wypełniał normy arcymistrzowstkie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Vit77: no zgadza się. Mnie cieszy sama gra i nie mam jakiegoś wielkiego ciśnienia jeżeli chodzi o punkty/kategorie. Bardziej chodzi mi o zrozumienie gry i konkretnych pozycji. W debiuty jeszcze jakoś mocno nie wchodzę - mam przerobione swoje główne warianty i tyle.
@rolkapapieru: Swoje główne warianty to tak zwany Twój repertuar debiutowy. Nie masz w nie wchodzić, masz je rozumieć i jak widzisz jakąś partię w swoim debiucie na youtube - to weź zajrzyj, może czegoś nowego się dowiesz. Do tego rób analizy swoich partii, może gdzieś możesz coś poprawić w następnej partii...
@Vit77 chyba dawno w kraju nie byłeś. Kategorie to wiesz.. Są warte co funt kłaków. Znam 2 kat co ciągle spadają poniżej 1000 ELO 1 kat co mają po 1300 Elo Fakt są dwojeczki po 1700 , ale sporadycznie. Ogółem rzecz biorąc dewaluacja.