Wpis z mikrobloga

Mircy, mam dwa pytania z zakresu #budownictwo - #remontujzwykopem #remont #elektryka #podlogi

Mam do remontu mieszkanie na pierwszym piętrze domu z 1940 roku i w jednym z pokoi w jednym miejscu (nie na środku) podłoga jest wgłębiona - chciałbym ją wyrównać. W kilku innych pomieszczeniach chcę położyć kafle (w łazience już są - od góry do dołu: kafelki, cegła, deski).
Podłoga betonowa jest tylko na poziomie zero w piwnicy, potem są już legary i deski, a pomiędzy legarami gruz czy piasek. Jak wyrównać podłogę? Co zrobić żebym mógł na to położyć kafelki i żeby był ten sam poziom w każdym pomieszczeniu? Póki co w niektórych pokojach podłoga skrzypi, w dwóch jest trochę zakrzywiona - chciałbym żeby było to zrobione na lata - bez ogrzewania podłogowego, mamy grzejniki plus centralny na węgiel (w przyszłości gaz). Teść - budowlaniec proponuje dać na posadzki stytobeton, ja nie mam o tym absolutnego pojęcia, a chciałbym żeby jednak nikomu sufit się na głowę nie zawalił.

Drugie pytanie to elektryka - a mianowicie podpięcie siły. W samym domu już siła jest, ma ją jedno mieszkanie na paterze, jedno na górze - tak jak na obrazku. Widać na nim 4 mieszkania, dwa bez siły - ja chciałbym od tego zaznaczonego założyć nowy licznik i pociągnąć siłę do kuchni (indukcja, piekarnik) i łazienki (przepływowy podgrzewacz wody) - wiem, że da się to zrobić, bo tak jest w innych mieszkaniach. Pytanie do Was jest takie - ile to może wszystko kosztować? Skrzynka jest zaraz przed drzwiami, kable jednofazowe mam już miedziane, wujek elektryk może to podłączyć - pytanie do Was ile to może plus minus kosztować? Nowy licznik, kable siły do dwóch pomieszczeń. Tak na oko, 1k? 5? 10?

Czytam elektrodę i nie znajduję nic, bynajmniej nie coś co rozumiem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Piszą coś o tym, że w ogóle nie można mieć 1 i 3 fazy na jednym liczniku, że liczy się podłączenie od KW, 5zł/m kabla, nic nie rozumiem. Potrzebuję dwie albo trzy wtyczki siły - piekarnik, płyta indukcyjna + przepływowy podgrzewacz wody.

Tak samo fora budowlane, styrobeton + drewniana podłoga nie daje żadnych wyników.

Z góry dzięki ( ͡° ͜ʖ ͡°

tl:dr - styrobeton na drewnianą podłogę - hit czy kit?; ile (mniej więcej) kosztuje podłączenie 3 fazy?

Jeszcze prawie nic nie zacząłem a już mam turbomętlik w głowie, pomocy mireczki
k__d - Mircy, mam dwa pytania z zakresu #budownictwo - #remontujzwykopem #remont #ele...

źródło: comment_1610226947D2spldzAV3iOYs0aq49BaU.jpg

Pobierz
  • 6
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@k__d: ogólnie jak zmienisz licznik na 3 fazowy to po prostu masz 3 fazy i sobie je w domu rozprowadzasz jak chcesz. Np część gniazdek na jednej, część na drugiej, światło na trzeciej itp.

Gdzieś na tagu było że do kuchenki trzeba 4mm2 (5 żyłowe) przewody, jak patrzę to średnio 8zl za metr musiałbyś policzyć ile potrzebujesz. Co do licznika to u dostawcy prądu
  • Odpowiedz
@k__d u dystrybutora energii płacisz za moc umowną, jak miałeś 5kW a zechcesz 10kW to zapłacisz około 500zl bo jest około 100zl/kW, potem w rachunkach to nie ma różnicy, zalicznikowanie w cenie tylko uprzednio musi być wszystko gotowe
  • Odpowiedz
@k__d: do indukcji siła obowiązkowo. Tylko możesz mieć mały problem bo uruchamiając jednocześnie podgrzewacz + piekarnik lub indukcję mogą bezpieczniki zadziałać. Dlatego musisz to przeliczyć i wystąpić do energetyki o zmianę warunków przyłącza. Przy podgrzewaczu 15kW moc przyłączeniowa dla mieszkania to minimum 20kW. Musisz mieć na uwadze że możesz nie dostać zgody na taką moc bo WLZ w kamienicy będzie zbyt obciążony.

Co do podłogi. Jeśli jest krzywo to trzeba rwać
  • Odpowiedz
@Silikon: dobrze radzisz , ja bym dodał od siebie że w przypadku braku zgody od dystrybutora energii na zwiększenie mocy Może się poratować wyłącznikiem priorytetowym ;wtedy Różnica jest taka że używając np płyty indukcyjnej na maksa jednocześnie nie można korzystać z gorącej wody w łazience -oczywiście to zależy od tego jak się ustawi /podepnie w rozdzielnicy wyłącznik priorytetowy( to znaczy co się uzna za priorytet a co nie).
Natomiast co do
  • Odpowiedz