Wpis z mikrobloga

Jak wygląda sytuacja z zasilaniem w komputerze, dlaczego płyta główna ma dwa wejścia, w przypadku mojego X570 ma jedno x8 PIN i jedno x4 pin, wtyczkę mam tylko w tym x8 i wszystko śmiga, po co ten drugi, skoro sama ośmiopinówka daje wystarczająco zasilania?

I czy w przypadku kart graficznych można liczyć na taką samą wyrozumiałość? w sensie chce podpiąć starą kartę by ją potestować, ale mam x2 8 pin i tylko jedno x6 a ta karta wymaga wlasnie dwa razy x6pin, czy podpinając jedną x6 będzie śmigać? xD

#pytanie #pytaniedoeksperta #pcmasterrace #komputery
Pobierz V.....m - Jak wygląda sytuacja z zasilaniem w komputerze, dlaczego płyta główna ma dw...
źródło: comment_1609954249JZM1nGxXpPpNE11e4oHbzw.jpg
  • 10
@Victim: 8 i 4 pin to jest zasilanie procesora. zazwyczaj(nie zawsze, zależy od płyty) wystarcza podpięcie samej 8pin, ta druga to na zapas dla bardzo mocno podkręconych procesorów.

I czy w przypadku kart graficznych można liczyć na taką samą wyrozumiałość?

nie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Victim: Producenci płyt głównych mogą dodatkowo rozbudowywać sekcje zasilania w swoich produktach, np. w płytach sygnowanych do mocnego OC i uzyskiwania wysokiej stabilności w jednostkach podkręconych. Stąd w niektórych GPU czy Mobasach różne ilości wtyczek 6+2, bardziej rozbudowana i skomplikowana sekcja zasilania = więcej wtyczek.
@Victim: w przypadku wtyczek na płycie głównej - służą do zapewnienia stabilności napięcia (tym więcej ich potrzeba im bardziej bawisz się w overclocking proca). Nawet podpinając 4 pin na płycie głównej powinno wystartować. W przypadku kart graficznych podając za mało prądu jesteś w stanie uszkodzić nie tylko grafikę ale płytę główną (i to ona, a w zasadzie slot pcie jest narażony najbardziej). W takie sytuacji, bez podania wymaganej ilości wtyków -
jesteś w stanie uszkodzić nie tylko grafikę ale płytę główną (i to ona, a w zasadzie slot pcie jest narażony najbardziej). W takie sytuacji, bez podania wymaganej ilości wtyków - nie wystartuje.


@Mecenaso: Dlatego wolałam zadać bądź co bądź głupie pytanie na wykopie niż testować i rozwalić kompa za 5k xD
dlaczego płyta główna ma dwa wejścia


@Victim: bo są procesory które tego wymagają i są płyty gdzie sekcja nie wystartuje jak nie obsadzisz obu wtyczek. Ze świeższych doświadczeń R5900x na mojej płycie nie startuje z 1 wtyczką zwyczajnie kręcą wentylatory i tak to sobie stoi. 9900K po oc w stress testach - klika przekaźnik i gasną światła.

w przypadku kart graficznych można liczyć na taką samą wyrozumiałość?


tu można książkę napisać.