Wpis z mikrobloga

Dla większego zasięgu robię osobny wpis nt. rozliczania transakcji w walutach obcych.
Dzisiaj ja oraz @Kuklak rozmawialiśmy z Krajową Informacją Skarbową nt. podejścia do obliczania podatku w przypadku prowadzenia konta brokerskiego w obcej walucie jak i w PLN.

TLDR:
Rozliczenia po kursach średnich dokonuje się w stosunku do faktycznej waluty transakcji.
Nie ma znaczenia w jakiej walucie jest konto (nawet jeśli jest w PLN!).

Mając konto w walucie X (dowolnej bo nie ma to znaczenia):
1) 2020.06.02 kupuję 1 akcję MSFT za 100USD (broker przewalutuje odpowiednią ilość gotówki z naszego konta w walucie X na USD)
2) 2020.07.02 sprzedaję 1 akcję MSFT za 110USD (broker przewalutuje odpowiednią ilość gotówki z naszego konta w z USD na walutę X)

Zysk/Strata to:
110(kurs NBP dla USD/PLN z dnia 2020.07.01) - 100(kurs NBP dla USD/PLN z dnia 2020.06.01)
Nawet jeśli konto jest w PLN to przewalutowania brokera nie mają znaczenia i zysk/strata podatkowa może różnić się od tego co mamy w gotówce na koncie brokerskim.

Cytat rozmowy z KIS:

(Krajowa Informacja Skarbowa) (14:09:21)

Proszę przeliczyć walutę za którą zakupiono akcje, jeżeli zakup i sprzedaż akcji odbyły się poprzez Dolara to własnie tę walutę Pan przelicza

(Krajowa Informacja Skarbowa) (14:09:51)

Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.

(Pytający) (14:10:57)

Czyli nie ma znaczenia, że konto maklerskie prowadzone jest w EUR? Liczy się waluta danego instrumentu finansowego?

(Krajowa Informacja Skarbowa) (14:11:06)

tak


W tym wypadku nawet przy koncie w PLN należy przy wprowadzaniu pozycji zakupu np. MSFT na kalkulatorgieldowy.pl ustawić USD i podać kwotę w USD a nie w PLN nawet jeśli taka kwota została pobrana z konta brokera.

Obowiązkowa stopka:
Nie jestem doradcą podatkowym! Wpisy jak i aplikację bazuje na podstawie przepisów podatkowych w naszym kraju, opisów znalezionych na stronach/blogach specjalistycznych, publicznych interpretacjach skarbowych jak i Krajowej Informacji Skarbowej.
#gielda #kalkulatorgieldowy #trading212 #revolut
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@pur3pwnage: dzieki, mysle, ze wielu osobom moze sie przydac.

Tak w ogole to rozliczanie tych transakcji nie jest takie trudne na jakie poczatkowo wyglada. Dla przecietnego kowalskiego wystarczy tabelka w Excelu i tyle. A jezeli ktos handluje zawodowo, to stac go na 100zl za rozliczenie przez biuro rachunkowe.

Gorzej natomiast jak zakupilo sie akcje danej spolki u jakiegos brokera ponad 10 lat temu,potem przenioslo sie do innego brokera i po
  • Odpowiedz
@Boroova: excel jest spoko o ile ładnie ogarniesz sobie FIFO dla akcji bo to jest największy problem jeśli nie zamykasz zawsze całej pozycji przed otwarciem kolejnej. To samo tyczy się rozliczania prowizji, opłat oraz podatków pobranych u źródła. Ale od czego jest VBA w Excelu w końcu ;)
  • Odpowiedz
Od czasu tej wiadomości uzyskaliśmy informację z tego samego źródła jak i innych, że transakcje powinny być rozliczane w walucie, w której faktycznie poniesiono koszt. W przypadku konta w PLN jest to PLN a USD jest to USD bez znaczenia czy akcja, którą kupowaliśmy oryginalnie notowana jest w EUR.
  • Odpowiedz