Wpis z mikrobloga

1. Czujesz łaskotanie w gardle? Podrap się...po uchu! "Kiedy nerwy w uchu są stymulowane, powodują odpowiedź w gardle mogącą wywołać przykurcz mięśni w gardle" twierdzi Scott Schaffer, lekarz pracujący w centrum specjalistycznym w Gibbsboro w New Jersey.

2. Czy wiedziałeś, że prawe ucho jest skuteczniejsze w odsłuchiwaniu komunikatów głosowych (czyli słuchania mowy), w przeciwieństwie do lewego, które jest bardziej wyczulone na muzykę?

3. Czujesz parcie w pęcherzu, a sytuacja nie pozwala na załatwienie potrzeby? Pomyśl o czymś związanym z seksem! Według Larry Lipshultz, lekarza z wydziału męskiej prokreacji z Baylor College of Medicine, myślenie o seksie zajmuje nasz mózg na tyle, by nie odczuwać dyskomfortu związanego z potrzebą oddania moczu.

4. Niemieccy naukowcy odkryli, że kaszlenie podczas zastrzyku powoduje nagły tymczasowy wzrost ciśnienia w klatce piersiowej i kanale kręgowym, hamując przewodzące ból struktury rdzenia kręgowego. Od teraz możesz kontrolować swój ból!

5. Zatkany nos? Nie musisz szukać Sudafedu! Wystarczy, że "wbijesz" język w podniebienie i jednym palcem uciśniesz miejsce między brwiami, a po upływie 20 sekund znów możesz cieszyć się czystymi zatokami!

6. Doświadczasz nieprzyjemnych refluksów? Zacznij spać na lewym boku! Według badać gastrologa, Anthonego A. Starpoli, przełyk i żołądek podłączone są pod kątem. Kiedy śpisz na prawym boku, żołądek położony jest wyżej niż przełyk, przez co treść pokarmowa i kwas dostają się do przełyku, co powoduje refluks. Spanie na lewej stronie zapobiega temu zjawisku.

7. Męczy Cię ból zęba? Wystarczy, że potrzesz kostką lodu po tylniej stronie błony między palcem wskazującym a kciukiem. Według badań Kanadyjczyków, zmniejsza to o połowę odczuwany ból, ponieważ w tym miejscu znajdują się ścieżki nerwowe stymulujące obszar mózgu, który blokuje sygnały bólowe z twarzy i rąk.

8. Kiedy przypadkowo poparzysz palec, przyłóż w to miejsce inny palec! Dr. De Stefano twierdzi, że mimo, iż lód szybciej radzi sobie ze zmniejszeniem temperatury, to przyłożenie palca wyrównuje tą temperaturą do normy, przez co jest ona mniej podatna na tworzenie się bąblów.

9. Wypiłeś trochę za dużo i masz "helikoptery"? Połóż rękę na czymś stablinym (np. na stole). Część ucha odpowiedzialna za stabilizację - the culpa - pływa w płynie o takiej samej gęstości co krew. Kiedy alkohol rozrzedza krew, ciecz ta zaczyna się unosić, co myli mózg. Położenie ręki na czymś stabilnym powoduje, że do mózgu dociera także inny bodziec stabilności. Ponieważ w dłoniach jest więce zakończeń nerwowych, ten trick działa lepiej niż tradycyjne "kolana na podłodze" :)

10. Większość ludzi podczas biegania robi wydech w momencie, kiedy prawa stopa uderza o ziemię (sprawdź!). Powoduje to powstawanie ciśnienia na wątrobę, która kolejno naciska na przeponę i prowadzi do kolki. Rozwiązanie? Wydech w momencie, kiedy lądujesz lewą stopą :)

11. Kiedy leci Ci krew z nosa, zazwyczaj naciskasz palcami u jego podstawy i odchylasz głowę do tyłu. Istnieje jednak lepszy sposób zatamowania krwawienia z nosa: połóż trochę bawełny na tym "ząbku" pomiędzy nosem a wargą i mocno naciśnij. "Większość krwawienia z nosa pochodzi z przodu przegrody, ściany chrząstki, która dzieli nos" twierdzi Peter Desmarais.

12. Próbujesz zmniejszyć tremę przed randką? Po prostu dmuchnij w ciuk. "Nerw błędny, który reguluje tętno, może być kontrolowany poprzez oddychanie" - twierdzi Ben Amo. "To pomoże uspokoić trochę tętno".

13. Po zjedzeniu lodów zaczynasz czuć ból głowy? Naciśnij mocno językiem na podniebienie (im mocniej, tym lepiej). Kiedy twoje podniebienie zaczyna być zimniejsze, mózg myśli, że zaczynasz zamarzać, więc dostarcza Twojemu ciepłemu organizmowi jeszcze więcej ciepła. Powoduje to "po-lodowy" ból głowy, który można uleczy szybko przywracając odpowiednią temperaturę podniebienia.

14."Złe widzenie na odległość rzadko spowodowane jest genetycznymi uwarunkowaniami" - twierdzi Anna Barber, optyk z Tacoma w Waszyngtonie - "Zwykle jest to spowodowane zbyt długim patrzeniem się z bliska w jeden punkt. By to wyelminować, co kilka godzin zamknij oczy, napnij swoje ciało, weź głęboki wdech i - po kilku sekundach - równocześnie zrób wydech i rozluźnij swoje mięśnie. Spinanie mięśni (np. pośladków i bicepsu) pomaga rozluźnić także inne partie mięśni.

15. Kiedy twoja ręka drętwieje podczas jazdy samochodem lub siedzenia w dziwnej pozycji, pokołysaj przez chwilę głową na boki. Według naukowców, mrowienie jest wynikiem ściśnięciem się nerwów w szyi. Chwila ruchu może je rozluźnić.

16. Chcesz zaimponować znajomym? Każ jednemu z nich usiąść na krześle, po czym poinstruuj go, by wyciągnął prosto jedną rękę przed siebie. Połóż dwa palce na jego nadgarstku i spróbuj ją zniżyć. Na pewno uda mu się to powstrzymać. Zaraz po tym połóż jego jedną nogę na powierzchni o pół cala większej (np. kilka gazet) i potwórz poprzednią próbę. Z pewnością nie postawi Ci oporu. Dzieje się tak, ponieważ inaczej położone biodro oszukuje mózg, który myśli, że kręgosłup jest w niebezpieczeństwie i zwalnia zdolność do odparcia twojego nacisku na nadgarstek.

17. Kiedy w wodzie masz problem z dłuższym zanurzeniem się z powodu braku powietrza, przed zanurzeniem weź kilka szybkich wdechów. Kiedy jesteś pod wodą, to nie brak tlenu, lecz nagromadzenie dwutlenku węgla daje mózgowi sygnał, że potrzebujesz wdechu. Ta sztuczka pozwoli Ci "kupić" ok 10 sekund więcej pod wodą.

18. "Masz przemówienie następnego dnia? Przeczytaj je przed snem!" twierdzi Candi Heimgartner,instruktor nauk biologicznych z Uniwersytetu w Idaho. "Podczas snu następuje większość procesów związanych z pamięcią długotrwałą, więc dostarczenie informacji przed snem zwiększa prawdopodobieństwo zapamiętania go".

#nauka #hacking #cialo #biologia
  • 10
  • Odpowiedz
@qmicha @100kilo Porada 17 jest niebezpieczna dla życia. Można zasłabnąć przez hiperwentylację. Może się też okazać że jednak tego tlenu masz za mało i stracisz przytomność - bo dzięki trickowi nie czułeś potrzeby oddychania ( ͡º ͜ʖ͡º). Chcesz nurkować dłużej: zapewnij sobie komfort termiczny; leż na wodzie przed zanurzeniem; oszczedzaj energie pod wodą; poćwicz na sucho w bezpiecznych warunkach - np. w łóżku.
  • Odpowiedz
18. "Masz przemówienie następnego dnia? Przeczytaj je przed snem!" twierdzi Candi Heimgartner,instruktor nauk biologicznych z Uniwersytetu w Idaho. "Podczas snu następuje większość procesów związanych z pamięcią długotrwałą, więc dostarczenie informacji przed snem zwiększa prawdopodobieństwo zapamiętania go".


@qmicha: Hiperwentylacja może prowadzić do blackoutu i śmierci. nie polecam.
  • Odpowiedz