Wpis z mikrobloga

Koniec Idea Banku.

Co oznacza przejęcie Idea Banku przez państwowe PKO dla sektora bankowego? Czy wykorzystywanie BFG jako gwaranta transakcji jest uczciwe wobec wszystkich uczestników funduszu? Nowy rok zaczynamy mocną informacją i pora zastanowić się co dla nas znaczy.

Jednocześnie w ramach transakcji, Bankowy Fundusz Gwarancyjny udzieli Bankowi Pekao gwarancji pokrycia strat wynikających z potencjalnych ryzyk związanych z przejmowanymi prawami majątkowymi i zobowiązaniami.


Tak brzmi część komunikatu, który sprawia, że z dniem dzisiejszym borykający się z problemami bank Czarneckiego zostaję przejęty. Na BFG chciałbym się skupić, ponieważ kontrowersje, które narosły wobec tej instytucji gwarantującej wypłacalność depozytów od czasu afery Skoków są ogromne. Afery o zabarwieniu politycznym, której dalsza część z racji na koneksje Czarneckiego, oraz zaangażowanie podmiotów państwowych również polityczna będzie.

To co jest istotne w kontekście wszystkich banków to zerowe stopy procentowe. Dla nas konsumentów najbardziej istotne jest oprocentowanie depozytów oraz koszt kredytu. Bank jako instytucja uchodzi z założenia za coś pewnego, bezpiecznego. Czy jednak w obliczu pandemii Covid19 nadal tak jest? Czy trzymanie pieniędzy na realnie ujemnym oprocentowaniu ma jeszcze jakikolwiek sens? Według mnie nie. Zarówno pod kątem możliwych alternatyw, jak i ryzyka jakie sektor bankowy za sobą niesie. Idea Bank jest przykładem nieudanego modelu biznesowego i problemów właściciela za które odpowiedzialność mogli ponieść konsumenci.

Warto prześledzić współczesne perturbację sektora bankowego z jakimi mierzyła się Europa i świat w ostatnim czasie. Cypr i zajęcie części środków najzamożniejszych. Włochy z niewydolnością bankomatów i ogromne do nich kolejki. Islandia, Grecja, USA. Przykładów jest wiele. W Polsce od 1989 r. upadło 139 banków. Upadłość znacznie częściej dotykała banki spółdzielcze (133) niż komercyjne (6). Gwarantem bezpieczeństwa naszych środków jest Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Upadłość Skoków i bezprawne wykorzystanie środków z funduszu jako rekompensatę sprawiło, że zaufanie do tej instytucji spadło. Warto wspomnieć, że na ponad 900 mld depozytów przypada tylko około 15 mld zabezpieczenia. To niespełna 2%.

Co może być alternatywą pod kątem lokowania wolnych środków? Jutro na ten temat pojawi się obszerny tekst podsumowujący 2020 rok i przedstawiający alternatywy. Dotyczyć będzie obligacji, papierów dłużnych oraz bezpiecznych funduszy pieniężnych. Wygenerowały one dla mnie i dla moich klientów w zeszłym roku zyski kilkukrotnie przewyższające zyski z lokat. Nowy rok to dobra pora na zmiany. Jeśli jednym z Twoich noworocznych postanowień jest lepsze prowadzenie finansów i wyższe zwroty z inwestycji zapraszam do mnie.

droetker4 - Koniec Idea Banku.


Co oznacza przejęcie Idea Banku przez państwowe P...

źródło: comment_16096913295BdJsuX83t0L9BCVcYPBgZ.jpg

Pobierz
  • 2
  • Odpowiedz