Wpis z mikrobloga

@Skona27: nie tykam żadnego takiego gó@^wna, gdzie widzę że supportowane jest przez google/aws czy azure.
Używa się narzędzi osób trzecich, niezależnych.

Dlaczego? Już tłumacze.
Mając wybór między terraform a cloudformation, wybierz to pierwsze. Jest to spowodowane tym, że terraform obsługuje wielu providerów - google, aws lub azure. Cloudformation supportuje tylko AWS. I to jest bardzo chore i problematyczne dla cloudformation. Obecnie, przy dużych projektach nie będziesz korzystał z jednej chmury, lecz z wielu, jak i z wielu
  • Odpowiedz
@Skona27: @Klopsztanga:

Narzędzia typu terraform sprawdzają się w sytuacji, gdy masz projekt multi-cloud. W rzeczywistości, większość projektów jest tworzona pod konkretną chmurę i wtedy CloudFormation dla AWS czy ARM Templates dla Azure jest dobrym wyborem.

Stawiałem projekty w AWS tylko przy uzyciu CloudFormation jak i w Azure przy pomocy ARM Templates i Azure CLI i nigdy nie mieliśmy (i nie mamy) z tym żadnych problemów. Podobnie robi
  • Odpowiedz
@markaron: Niestety, nie podzielam opinii. Terraform > Cloudformation.

Mamy różne projekty, z terraformem, CDK, jak i samym CF. Z CDK co chwilę ktoś przychodzi że czegoś nie da się zrobić i grzebiemy w kodzie żródłowym, jak mu zapodać paramtery żeby dobra templatka CF wyszła. Na dodatek, przy większych projektach deployment potrafi trwać po kilkadziesiąt (!) minut. Przy terraformie idzie raz dwa.
  • Odpowiedz
@markaron: również się nie zgodzę. W Sytuacji gdy mamy architekturę serverless, jak i też SaSS, trzeba się przygotować na wykorzystanie usług wielu firm niż tylko jednej.

Np. Aplikacja działa na AWSie, ale również wykorzystuje BigQuery od Googla. Albo korzystasz coś od googla, ale AWS ma lepsze narzędzie do machine learningu itp.

I ten trend się powiększa z dnia na dzień.

Do tego właśnie nauka. Zatrudniając nowego DevOPSa, nie musi znać
  • Odpowiedz
@Klopsztanga Okej, w sumie dobre podejście. Powiedz mi, czy to że w większych projektach nie korzysta się z jednego cloud providera, to kwestia kosztów?


@Skona27: kwestia technologii. Czasem Google coś ma lepsze, czasem AWS. Ograniczenie się do jednego providera nie jest nigdy dobre. Lepiej wybrać narzędzie do problemu, zamiast być zmuszony używania tylko jednego narzędzia cały czas.
Młotek jest dobry do wbicia gwoździ, ale niekoniecznie dobry do wiercenia dziur
  • Odpowiedz
@alkb: @Klopsztanga: No to mamy różne doświadczenia, tak jak pisałem nie trafiłem jeszcze na jakieś ograniczenia CF w AWS czy ARM/AzureCLI, tak żeby robić jakieś grube obejścia. Inni moi koledzy także. Pewnie kwestia skali i specyfiki projektów co potwierdza moją tezę, że nie każdy projekt wymaga Terraforma. Przynajmniej na początku, zwłaszcza gdy liczy się czas by wystawić działającą wersję i korzysta się ze sprawdzonych narzędzi znanych całemu zespołowi.
  • Odpowiedz