Wpis z mikrobloga

tfw kiedy kolega z licbazy architekt co miesiąc #!$%@? przetargi na jakieś projektowanie ogrzewania i pomieszczeń z tym związanych w blokach wielorodzinnych i jeden taki przetarg na projekt to 20k brutto


Ja #!$%@?ę, przecież jego wydatki to są pewnie grosze bo ma biuro w domu i na pewno zostaje mu co najmniej kilkanasie-kilkadziesiat tysięcy i taki to pożyje. A ja #!$%@? jak 5k na łapę zarobie to dobrze i nie jest to za dużo dla mnie przy tej inflacji i kosztach życia rosnących. #przemyslenia #smutek #przegryw #architektura
  • 12
@Megawonsz_dziewienc: > No dyszkę z hakiem pewnie ma.
Albo mniej. A do tego w pakiecie pełną odpowiedzialność. Bo on podpisał umowę, a projekt podzlecał branżyście IS.
@Maedhros: Także nie wiem czy to taki super interes. Jak branżysta #!$%@? projekt to odpowiada twój kolega. A branżystę może pozywać cywilnie. A to trwa latami.
@Maedhros: Tak. Żeby projektować instalacje sanitarne ( w tym ogrzewanie) trzeba mieć uprawnienia budowalne w tym zakresie. Architekt przeważnie nie ma takich uprawnień. Architekt ma uprawnienia budowalne do zaprojektowania budynku (bryły). Typowy projekt budowlany budynku składa się z czterech branż. Architektura, konstrukcja, instalacje sanitarne, instalacje elektryczne. Zazwyczaj za każdą z branż odpowiada inny człowiek. Więc teoretycznie zakładając, że chcesz zaprojektować dom i chcesz żeby architekt zrobił to kompleksowo (tzn. #!$%@? ciebie
@nizhiel: dodam, że mam 35 lvl, chcialem jeszcze raz isc na studia ale nie przyslugują mi juz stypendia a rodzice nie będą mnie utrzymywać, ja utrzymuje sie sam. do tego musialbym od nowa pisać matury