Wpis z mikrobloga

Mirki, zalozylem dzisiaj konto IKZE, w sumie nie zastanawialem sie specjalnie gdzie zakladam wazne bylo zeby otwarcie bylo szybkie i przelew dotarl jak najszybciej i zeby zrobic rolke chiciaz na czesci podatku na przyszly rok, tak zeby moc rozliczyc go juz we wspolnym picie z zona(za ten rok jeszcze musze rozliczac sie sam), a ze konto mam w ING to padlo na nich. Teraz sie zastanawiam czy moge z tymi pieniedzmi cos zrobic czy jedyne co to zgarnac to zalosne 0,3% rocznie albo wyplacic w styczniu. Chodzi o to ze jesli bym mogl jakos obracac tymi pieniedzmi np na gieldzie to pewnie bym zostawil je tam do grudnia i zastanowil sie wtedy czy wyplacac czy wrecz przeciwnie doplacac wiecej i rolowac podatek na jakis rok kiedy we 2 bedziemy mieli slabsze dochody. Jak nie mozna nic zrobic to wyplacam w styczniu bo taki % to czysta strata. Czytalem ze w mbanku mozna pieniedzmi z ikze obracac na gieldzie ale w ing nie widze takiej opcji. Ktos cos wie?

#ikze #ing #gielda
  • 21
@ChempyTuj Zależy jak skonstruowany jest ten produkt ING, ale coś kojarzę że to akurat opcja dla leniwych na biedny procent. Pamiętaj jednak że zarabiasz tutaj na odpisaniu wpłaconej kwoty od podatku- można w ten sposób mieć pieniądze do reinwestycji
@ludzik wlasnie po to to zrobilem, sam wchodze w 2 prog podatkowy w tym roku, zeby zaplacic troche mniej chce zrobic rolke podatku na przyszly rok bo bede mogl rozliczac sie z zona (jest nauczycielka to wiadomo jak tam z zarobkami :/) policzylem ze jesli bedziemy zarabiali ok tyle co w tym roku to rozliczymy sie oboje i to co wplacone na ikze w przyszlym ale bedziemy jakos minimalnie pod limitem. Dlatego
@OsSikorskiego 100 zl jesli zlikwiduje przed uplywem roku, tyle samo jesli w tym czasie przeniose kase gdzies indziej. Troche tego nie przemyslalem jednak i mozliwe ze posiedze z tym do 30 grudnia 2021 chociaz 100 to nie tak zle przy zalozeniu ze na podatku oszczedze 2k,
@ChempyTuj: przy zwykłej wypłacie z #ikze musisz to wykazać w picie więc to co przycebulisz w tym roku wyjdzie Ci w przyszłym. Teraz już musisz rolować w ramach ikze. Ale w ciągu roku opłata za likwidację w ING.

Słabe zagranie ogólnie.
@tomek_olo: wcale nie słabe jeśli masz możliwość w przyszłym roku rozliczyć się wspólnie z żona która do 2 progu podatkowego nie dobija. w tym roku zapłacę od tego 32%, a przy wypłacie w przyszłym tylko 17%. myślę ze jednak się opłaca.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ChempyTuj: to zamiast siedzieć do 30 grudnia 2021 zacznij się za rok w grudniu rozglądać, gdzie z tą kasą iść - i procedurę przenosin zacznij w styczniu 2022, żeby bez sensu nie płacić tej stówki
@ChempyTuj: Nie chcę psuć Ci zabawy, ale na wypłatę transferową w zależności od banku możesz poczekać znacznie dłużej niż pół dnia ;). Bezpieczniej wpłacić nawet wcześniej, zamknąć rok finansowy i potem zrobić wypłatę transferową dla całych 13k czy ile to tam będzie już na spokojnie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ChempyTuj: przenoszenie trwa max 4 tygodnie, u mnie było to bodajże 3 tyg. Nie jestem pewien kiedy zaczną liczyć, stąd lepiej wg mnie zacząć proces przenosin właśnie 30 grudnia a realnie zrobić to w styczniu
@OsSikorskiego
@rod3nt jesli bym mial przenosic to nie robi mi to roznicy kiedy, wazne ze po roku od wczoraj. Jesli bym mial kompletnie zamykac to wtedy wlasnie 30 grudnia 2020. Kwestia czy bede mial miejsce w 1 pierwszym progu w picie rozliczanym z zona za 2021 czy nie. Jak tak to rozliczam i po temacie, jak nie to moze cos doplacam a potem na spokojnie przenosze juz w 2022 gdzie chce.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@ChempyTuj: wypłata z IKZE też trwa do miesiąca (chociaż tego nie testowałem), więc zlecenie wypłaty na przykład 10 grudnia może powodować, że tą stówę zapłacisz (bo jeszcze nie minął rok) a wypłata odbędzie się początkiem stycznia kolejnego roku i wyliczenia progów wtedy o kant D potłuc ;)
Jeśli wypłatę likwidacyjną zlecisz 30 czy 31 grudnia to kasę dostaniesz na pewno w styczniu
@ChempyTuj Nie wypłacaj bo zapłacisz ten odpisany podatek. Może przenieść np. do mbanku (jest procedura opisana), wtedy pieniądze cały czas zostają na IKZE. Jedyne co zapłacisz to prowizja dla ING za przeniesienie przed upływem roku (100zl wychodzi). Popełniłem dokładnie ten sam błąd co Ty i tak go naprawie po nowym roku xD