Wpis z mikrobloga

Nie ukrywam, że po seansie z Neon Genesis Evangelion (serial plus film) czuję się skonfundowany i jednocześnie nie wiedzieć czemu sfrustrowany tym co zobaczyłem (to było założenie autora?).Nie mogę napisać, że mi się totalnie nie podobało ale odczuwam wrażenie, że seria jest trochę przekombinowana,pompatyczna i pozostawia zbyt wiele do nadinterpretacji.Nigdy nie przypuszczałem, że oglądając "chińską bajkę" będę musiał doktoryzować się w dziedzinie psychologii,filozofii,teologii czy kultury japońskiej i byłbym rad jeżeli byście pomogli mi odpowiedzieć na moje pytania odnośnie fabuły.

1. Dlaczego do obrony ludzkości przed aniołami wybrano 14latków i to jeszcze po przejsciach, niestabilnych emocjonalnie czy psychicznie? Jest tu jakieś drugie dno czy po prostu bo to "anime"
2. W samym filmie praktycznie pod sam koniec można się dowiedzieć czemu ojciec głównego protagonisty tak go traktował, mówiąc o dylemacie jeża,że się go po prostu boi i nie potrafi otworzyć serca dla innych. No i no spoko troche to głupkowate szczególnie patrząc jakie tematy dotyka ta seria no ale dobra.Z tym, że jeżeli tak bał się miłości to skąd jego główna motywacja aby spotkać się ponownie z jego żona?
3. Pozostając przy Gendo to zastanawia mnie również jego kara bo kiedy wszystkim na ziemi "wybuchały ciała" tak mu została odgryziona głowa przez to co sam stworzył. W samej serii nic nie jest mówione o piekle, więc czy jego karą jest to, że nie dołączył do swojej ukochanej w morzu LCL?
4. Asuka ginie przez ostrze longinusa? Jak im się udało odzyskać te ostrze skoro ono sobie gdzieś w kosmosie latało? No i skąd większa ilość tego ostrza? Czy przez to, że umarła na krótko przed samym projektem dopełnienia ludzkości to miała prawo powrócić na ziemię pod sam koniec filmu?
5. No i samo zakończenie filmu the end of evangelion bo to w sumie jazda bez trzymanki. Shinji postanawia, że jednak przerywa ten cały proces i kto chce ten może opuścić morze LCL, więc główny bohater pojawia się na słynnej plaży wraz z Asuką. Wygląda na to, że jednak ludzkość postanawia pozostać zjednoczona i zostaje tam gdzie była? A Shinji wraz z Asuką są alegorią pierwszych biblijnych ludzi czyli Adama i Lilith a sama ziemia to Eden? Nie jestem przekonany co do tego co napisałem ale były wypowiadane słowa przez matkę Shinji , że można stworzyć własny raj na ziemi stąd moje przypuszczenia odnośnie pierwszych ludzi,no i chyba dlatego cała seria nazywa się nowa ewangelia powstania czyż nie? O co chodziło z tym duszeniem pod sam koniec? Czy słowo wypowiadane przez Asukę "disgusting" miało podłoże zrozumienia, że na ziemi pozostała tylko ona i Shinji?


#evangelion #neongenesisevangelion
  • 33
Hmm trudnego wylosowało.

@sower: : 1. 14 lat, ponieważ ten wiek daje największą więź z evangelionem, raczej nie było to wyjaśnione w anime, dopiero w jakichś broszurach. Wiąże się to z więzią matka-dziecko Zauważ, żaden z bohaterów nie miał matki, ponieważ dusze matek zostały umieszczone w Evangelionach. I tak, matka Asuki oddała eksperymentalnie połowę duszy, dlatego była chora psychicznie kochając lalkę. To wpłynęło na Asukę, że chciała prędzej dorosnąć, nie płakać,
I tak, matka Asuki oddała eksperymentalnie połowę duszy, dlatego była chora psychicznie kochając lalkę


@QoTheGreat: O to musiało mi umknąć oglądając serial i film tzn nie wiedziałem o tym, że oddała eksperymentalnie połowę duszy.
@sower: @QoTheGreat: @ZaQ_1: ad 1. gdzieś znalazłem info (chyba jakaś eva wiki ale nie dam sobie głowy uciąć) że bodajże Evy mogły pilotować tylko osobyurodzone po drugim uderzeniu
@sower: ad 2. bo brakowało mu jej, a Rei mimo wszystko była klonem jej ciała - myślał że jak połączy klona z nosicielem duszy Yui to ona wróci
ad 3. wydaje mi się że to swoista "kara" jaką wykonała matka
O co chodziło z tym duszeniem pod sam koniec? Czy słowo wypowiadane przez Asukę "disgusting" miało podłoże zrozumienia, że na ziemi pozostała tylko ona i Shinji?


@sower: Shinji dusi Asuke, bo nadal nie dowierza, że wyszedł z połączenia wszystkich ludzi, ot robi to na swój upośledzony sposób raniąc innych (Asukę). Jest jeszcze w szoku. Disgusting odnosi się konkretnie do czynu w szpitalu jaki dokonał Shinji. Wszyscy byli połączeni, więc ona wie
no czuł do niej pociąg, tylko nie potrafił tego okazać i bał się odrzucenia zapewne ¯_(ツ)_/¯


@SonyKrokiet: @QoTheGreat: Z początku tak mnie ta scena zszokowała, że myślałem, że ją zgwałcił ale później doszedłem do wniosku, że inaczej by była pokazana ręka ale dalej nie pojmuję czemu to było pokazane.

Wracając do jeszcze jednej rzeczy to rozumiem, że te całe morze LCL to są wszystkie dusze jakiekolwiek istniały? Czy tylko te
@sower: LCL to chyba jest płyn/materia z której składała się każda istota; każdy trzymał się swojej postaci dlatego, że wytwarzał pole AT powiązane z samoświadomością i niepozwalające się rozpaść danej osobie; gdy dana osoba "wyłączała" pole AT, to po prostu znikała i łączyła się z innymi, tworząc razem jedność. Jeśli chodzi o bandaże to wydaje mi się że to jest jakieś niedopatrzenie, albo rozwinięcie że była wcześniej w szpitalu, zaś w
@SonyKrokiet: no właśnie czyli powrócić mogą tylko ci którzy żyli w momencie 3 uderzenia? Odnośnie bandaży to niestety nie ma to sensu bo oko straciła nie w szpitalu a podczas walki z tymi seryjnymi evangelionami i rękę zresztą też.
@QoTheGreat: no dobra ale ja nawet anime nie oglądam, kiedyś dawno temu ktoś mi opowiadał czy może gdzieś czytałem, że NGE to arcydzieło taki must watch nawet dla ludzi,których anime nie interesuje, seria która działa na tylu płaszczyznach, że nawet warto doszukiwać się ukrytej głębi. No i obejrzałem ale tak jak pisałem wcześniej wydaje mi się, że jest przekombinowane trochę.

To znasz może odpowiedz na moje pytanie? Dzięki za linka z
@sower: różnica jest taka, że Gendo został zabity podczas zbierania dusz w fantę, przez co został odrzucony umyślnie do Dopełnienia ludzkości, a Asuka została zmieniona w fantę tak jak i Misato (było widać ciuchy i LCL)
@sower

no dobra ale ja nawet anime nie oglądam

to jestem starszy stażem o 2 miesiące, jakoś wtedy obejrzałem pierwsze anime o dziwnej nazwie evangelion xD

Odpowiadając na życzenie Shinjiego, Lilith / Rei wchłania Unit-01 / The Tree of Life przez trzecie oko, które pojawia się na jej czole. To pozwala jej stworzyć Anti-A.T. Pole tak potężne, że ludzie nie są w stanie utrzymać swojej fizycznej formy. Ludzie na całej planecie rozpuszczają
@QoTheGreat: chętnie później przeczytam póki co moja ciekawość świata przedstawionego została zaspokojona. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A propos w tym memie co wysłałeś to widzę, że na youtube ktoś tłumaczy, że istnieje aż 37 linii czasowych? To prawda? (°°

No i czy warto obejrzeć te nowe filmy czy są również tak pokręcone, że będzie trzeba się zacząć doktoryzować w różnych dziedzinach?