Wpis z mikrobloga

Jak to wygląda z prawnego punktu widzenia, jeśli robimy np redesign Facebooka, wykopu czy innej firmy i na swoich projektach będziemy używać oryginalnego loga tych firm, a potem przedstawimy to w prezentacji to jest to w jakiś sposób karalne? Czy można sobie używać tego do projektów niekomercyjnych
#webdesign #behance #grafika #grafikakomputerowa
  • 7
@kacper635: @Qrwencjusz: Jest o tym odcinek podcastu Prawo dla kreatywnych https://prakreacja.pl/podcast/
Nie jest to takie proste jak pisze @Qrwencjusz: bo wprost można oskarżyć o psucie wizerunku, czerpanie korzyści majątkowych z cudzych praw autorskich. Jeśli ktoś coś zrobi naprawde syfnie i to zacznie być cytowane to dramat dla autora (i słusznie).

Albo zapoznajcie się ze sprawą jak należy albo najlepiej twórzcie własne marki abstrakcyjne :)
@Saeglopur: Dzięki za cynk - ja pisałem z punktu przeglądającego co prawda dobre projekty na tych portalach :) Ale dobrze że wstawiłeś ten podcast, z chęcią się doedukuję w tej sprawie - dotąd miałem wrażenie że to powszechne zjawisko tworzenie koncepcji rebrandingu znanych marek
@kacper635: Większość dużych marek w regulaminie swojego serwisu maja podpunkty dot. Używania ich logo w projektach komercyjnych/niekomercyjnych. Spotify dla przykładu udostępnia swoje logo razem z księga znaku do użytku dla UI designerow i programistów w ramach projektow nie komercyjnych. Ogólnie najlepiej jest się zorientować odnośnie konkretnej firmy w jaki sposób podchodzą do tematu i dopiero po upewnieniu się brać się za projekt/concept. :) Serdecznie polecam pisać maile do supportu od marketingu,
Spotify dla przykładu udostępnia swoje logo razem z księga znaku do użytku dla UI designerow i programistów w ramach projektow nie komercyjnych.


@Tamozaplotem: @Qrwencjusz: @kacper635: Każda marka powazna to robi, nawet nie te publicznie notowane - to zamyka wszelkie pole do tego typu manipulacji i tworzenia własnych wariantów. Da się to wybronić i publikować swoje wizje ale to wymaga konkretnego umocowania o czym w wyżej wspomnianym podcascie mowa. Już
@kacper635: #!$%@?ąc od tego czy wolno czy nie, jest to trochę bezsensowne, tworzyć takie projekty bez wiedzy i researchu jakie mają te marki, jedynie żeby było "ładne" na dribble, a z użytecznością to potem nie ma wiele wspólnego. Ja często ludziom którzy się pytają jak ćwiczyć, sugeruje znalezienie jakiejś strony lokalnego biznesu czy nawet lepiej fundacji/non profit która ma koszmarną stronę, i spróbować na tym przykładzie jakoś lepiej zaprojektować, opisując swój