Wpis z mikrobloga

Kurła, ciekawy wątek na #twitter

Na Podkarpaciu podobna istnieje tradycja (nazywana tam "śmieceniem") która polega na demontażu bramy, wkładaniu szyby na komin czy wysypywaniu słomy na całe podwórko w nocy z 24 na 25 grudnia. Domownicy idą na pasterkę, wracają z niej i zastają zdemontowaną bramę, po czym zazwyczaj głowa rodzina z kimś do pomocy idzie jej szukać (bramy czy furtki często są wyrzucone do lasu albo rzeki).

Dzisiaj pierwszy raz się o tym dowiedziałem i mam niezłego mindfucka XD To bait czy serio w #polskab ludzie mają takie zwyczaje?

#polska #swieta #kiciochpyta #ciekawostki #podkarpackie
  • 21
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PanKompromitacja: Taka ludowa tradycja i to było na Szczepana czyli 26 grudnia. Ale bardziej śmiecenie sianem i takie tam. Czy ja wiem czy to dziwne? To jest akcja jak polewanie się wodą na śmigus dyngus i w sumie nie jest praktykowane w wielu wsiach. Np u mojej różowej tak robią ale na mojej wiosce z niczym takim się nie spotkałem xD
Dupa prawda na podkarpaciu teraz wszyscy maja 4 promile i syn mowi januszowi ze mial 6 euro na ogorkach w holandii,janusz nie dowierza gdy przelicza to i wychodzi ze synowi placili rownowartosc 10 piw na godzine,popija tak do marca i znow do holandii
@Inguz: I co to ma symbolizowac, ze #!$%@? sąsiadowi furtke i zatkasz komin szklem?
¯\_(ツ)_/¯ przeciez ja bym #!$%@? dostal i rozwalil pol wsi gdyby mi ktos celowo zatkal komin doprowadzajac do zatrucia spalinami z pieca czy zasmiecil plac i #!$%@? brame. Po #!$%@? takie rzeczy #!$%@? komus?
(°°

@PanKompromitacja:
@ririsu12:
@smacznyy trudno mi powiedzieć, po prostu ta tradycja była praktykowana od setek lat po wsiach podkarpackich i szukałam jakichś informacji na temat genezy tego czegoś. Nic nie znalazłam, ino wzmianki po jakichś biedastronkach, że coś takiego faktycznie istnieje. No kuźwa, wiem, że istnieje, bo moje dawne sąsiadki wiecznie miały ogród zasrany śmieciami 26 grudnia. A to nie były dawne czasy, bo wyjechałam z Podkarpacia w 2015.