Wpis z mikrobloga

Gdybysmy żyli w komunistycznym świecie, nigdy nie osiągnęlibyśmy już żadnego rozwoju, bo kto by chciał stworzyć nowy rodzaj telefonu, telewizora, środka transportu jeżeli nie ma z tego żadnej nagrody.
#antykapitalizm
  • 18
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Ochlokracja: Po co ludzie mają hobby, skoro nie ma z tego żadnej nagrody?
Po co ludzie tworzą sztukę, skoro nie ma z tego żadnej nagrody?
Po co ludzie edytują wikipedię, skoro nie ma z tego żadnej nagrody?
Po co ludzie programują kolejne dystrybucje Linuxa, skoro nie ma z tego żadnej nagrody?
  • Odpowiedz
@Gaku745: Problem jest taki że hobby ludzi a zapotrzebowania społeczne się trochę rozchodzą wątpię żeby się znalazła osoba której hobby to konserwacja ścieków a nawet jak się znajdzie to nie będzie ich aż tylu żeby obsłużyć wszystkie ścieki na świecie.
  • Odpowiedz
@Gaku745: ludzie tworzą sztukę bo chcą byc sławni, zarobić na swojej twórczości, zostać zapamiętanym, uzyskać splendor i sławę - slowem dla swoich korzyści.

Ludzie edytują Wikipedię bo w ten sposób zwiększają swoją wiedzę, chcą wiedzieć więcej, mieć przewagę w wiedzy nad innymi.

Ludzie dystrybucja Linuxa bo zdobywają doświadczenie, umiejętności, które mogą spieniężyć.

Oczywiście można tłumaczyć, że robią to z troski o innych, ale nawet szympansy, które potrafią dawać sobie wzajemnie
  • Odpowiedz
@Drakii: Celem pracy w kanalizacji i każdej pracy jest, aby otrzymywać stały wzrost wydajności wynikający z automatyzacji pracy w celu stopniowego skracania średniej długości dnia roboczego, zamiast stwarzać niepewność zatrudnienia i bezrobocie. Skrócenie niezbędnego czasu pracy ma zasadnicze znaczenie dla koncepcji ludzkiej wolności i przezwyciężenia alienacji, koncepcji szeroko podzielanej zarówno przez marksistów, jak i anarchistów.
  • Odpowiedz
ludzie tworzą sztukę bo chcą byc sławni, zarobić na swojej twórczości, zostać zapamiętanym, uzyskać splendor i sławę - slowem dla swoich korzyści.


@Ochlokracja: A co jeśli ktoś tworzy tylko dla siebie, a nie dla innych. Nie udawaj, że takiej twóczości nie ma.

Ludzie edytują Wikipedię bo w ten sposób zwiększają swoją wiedzę, chcą wiedzieć więcej, mieć przewagę w wiedzy nad
  • Odpowiedz
@Gaku745: jak się nad tym głębiej zastanowisz to odkryjesz, że wszystkie te rzeczy są realizowane przez jakieś bodźce.

Człowiek, przez swoją naturę skonstruowany jest tak, że bodźce które motywują go do działania to te, które w największym stopniu dotykają jego własnych potrzeb.

Kapitalizm świetnie z tego korzysta. Bo jeśli np. taki Musk marzy o tym by ludzie żyli na Marsie, to spełnia swoje egoistyczne marzenie, ale jednocześnie rozwija gospodarkę, daje zatrudnienie, daje możliwości rozwoju innym ludziom oraz jeśli mu się uda, da możliwość życia na
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Ochlokracja: Gdybysmy żyli w kapitalistycznym świecie, nigdy nie osiągnęlibyśmy już żadnego rozwoju, bo kto by chciał stworzyć nowy rodzaj telefonu, telewizora, środka transportu jeżeli burżuj mu p---------i zysk.
  • Odpowiedz
@Formbi: No niestety Wikipedia ma swoje minusy i nie jest faktycznie idealna, i nie będę nawet wnikał w to czy artykuł o Groverze Furrze to faktycznie dobry tego przykład, ale mimo wszystko jak ktoś myśli że bez nagrody nie ma motywacji na zrobienie czegokolwiek, to Wikipedia jest pierwszym dobrym przykładem że to nieprawda xD
  • Odpowiedz
@Gaku745 To wszystko są działania które jest w stanie wykonać jedna osoba, natomiast taki nowy telefon wymaga inżynierów, programistów, całego łańcucha dostaw materiałów, maszyn co wyprodukują wszystkie części (bo raczej ręką nie upchnie się tyle tranzystorów)... To jest zbyt wysoki poziom złożoności porównując ze sztuką.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Gaku745: po co skracac czas pracy jak placone jest od godziny a nie jak w brutalnym kapitalizmie od wykonanej pracy? dodatkowo halinka przekladajaca papiery od 30 lat nie bedzie sie uczyc nowego programu bo nie umie angielskiego a poza tym nie chce
  • Odpowiedz
ludzie tworzą sztukę bo chcą byc sławni, zarobić na swojej twórczości, zostać zapamiętanym, uzyskać splendor i sławę - slowem dla swoich korzyści.


@Ochlokracja: to się przecież nie wyklucza z komunizmem, czy innymi formami funkcjonowania innymi od kapitalizmu, prawda?

Nie słyszałem jeszcze o tym żeby jakiś lewak obok "sprawiedliwej dystrybucji" dóbr materialnych postulował też równą dystrybucję szacunku, satysfakcji, czy innych niematerialnych form zarobku na swoich dokonaniach. I tak naprawdę ludzie powyżej pewnego poziomu życia (myślę że mniej więcej w okolicy zachodniej klasy średniej) są motywowani do pracy w dużym stopniu innymi pobudkami niż finansowe. Nawet jeśli pracują dla pieniędzy, to raczej dlatego że te pieniądze dają im satysfakcję i pozwalają zdobyć uznanie innych osób, czyli ostatecznie celem są niematerialne
  • Odpowiedz