Wpis z mikrobloga

Skąd tylu antyszczepionkowców na głównej?


@Piottix: A tak z ciekawosci to jestes takim ignorantem ze nazywasz tak rowniez tych co maja wszystkie szczepienia i szczepia sie regularnie ale akurat maja watpliwosci co do tej szczepionki czy rzeczywiscie tyle tam tych co neguja WSZYSTKIE szczepienia? Bo taka jest chyba definicja antyszepionkowca - kogos kto neguje SZCZEPIENIA JAKO CALOSC a nie eksperymentalny produkt.

Czaisz roznice czy poprosisz kogos o wytlumaczenie?
@Piottix: ludzie mają uzasadnione obawy, że obecna szczepionka nie została wystarczająco gruntownie przetestowana. Problemy natury logistycznej i organizacyjnej też zwiększają ryzyko niebezpiecznych dla zdrowia błędów w tym zakresie.
@thexDguy bardziej uzasadnione niż grono badaczy, laboratoria, komisje ds etyki, GIH i GIS?
Aha

Przecież nawet jakby wam papież wystawił zaświadczenie "Szczepionka została przebadana zgodnie z normami i przeszła testy pozytywnie" to byście płakali, że za mało testów i dopiero po 10 latach powinni na rynek wypuszczać
@stig: jesli nie mam problemow ze sprawdzonymi szczepionkami-co eiecej jestem zaszczepiony i szczepie sie regularnie natomiast mam obiekcje co do nowej szczepionki nie do konca sprawdzonej to jestem antyszczepionkowcem? Niezlarobisz urwe z logiki-takich wikolkow to by sie nawet pis nie powstydzil? Pracujeszmoze w tvpis? Jeslinie to zacznij bo wroze kariere
@gorzki99: Gdybyś włożył w to odrobinę wysiłku, dowiedziałbyś się że obecnie dopuszczane szczepionki zostały przetestowane na kilkudziesięciu tysiącach ludzi. Dowiedziałbyś się też dlaczego stało się to względnie szybko. Wysłałem ci wypowiedź w której to zostało dość syntetycznie podsumowane. Żadna szczepionka nie jest testowana 10 lat przed dopuszczeniem do użytku.
Jeśli nie masz ochoty sięgnąć po tę wiedzę, to świadczy tylko o tobie, a nie o braku argumentów za szczepieniem.

Co do
@kt13: przecież nie została przebadana zgodnie ze wszystkimi normami, bo cały proces przyśpieszono i pominięto wiele etapów.

to byście płakali, że za mało testów i dopiero po 10 latach powinni na rynek wypuszczać


Poza tym, jacy my?
@stig:
Rozumiem, że jesteś ekspertem w dziedzinie, bo znalazłeś artykuł w internecie!

Żadna szczepionka nie jest testowana 10 lat przed dopuszczeniem do użytku.

https://www.medonet.pl/koronawirus/to-musisz-wiedziec,zwykle-prace-nad-szczepionkami-trwaja-po-10-lat--czy-ta-na-koronawirusa-powstanie-w-dwa-lata-,artykul,03067462.html
( ͡° ͜ʖ ͡°)

źródło: comment_1608626969cDivTOmHPeuXVbpgFaQdoi.jpg
zostały przetestowane na kilkudziesięciu tysiącach ludzi.


@stig: dokladnie na 21,5 tys
Zaiste POTEZNA liczba zakladajac ze ma zostac podana setkom milionow jesli nie miliardowi+
Bardzo adekwatna proba
@thexDguy nie pominieto zadnego etapu. Proces przyspieszono, bo etapy odbywały się jednocześnie lub się zazębiały. Nowa szczepionka przeszła te same testy i spełnia te same normy co wszystkie inne szczepionki. Skąd ty tę bzdurę wziąłeś? I prace nad wrzuceniem szczepionek na rynek nie trwają 10 lat. To taki idealny modelowy proces, ale w praktyce jeśli przeszła pozytywnie badania na ochotnikach i spełniła wszystkie normy to GIS i GIH nie mają powodów dla
@kt13:

“Some of the language coming out of the White House is very damaging,” says Hotez, who is part of a team making a COVID-19 vaccine candidate. As for the January delivery of 300 million doses, “I don’t see a path by which you can collect enough efficacy and safety data by the end of the year.”

https://www.sciencemag.org/news/2020/05/unveiling-warp-speed-white-house-s-america-first-push-coronavirus-vaccine

Dodatkowo smaku dodaje fakt, że programy tworzenia szczepionki były elementem walki politycznej.
@thexDguy: "okres 5-10 lat to okres przed dopuszczeniem szczepionki" aha. Powołujesz się na artykuł medonetu i zdanie: " Zwykle takie prace prowadzone są przez co najmniej 10 lat, sam proces zbierania dokumentacji rejestracyjnej w normalnych warunkach trwa około roku." - źródło?
@thexDguy:
Wytyczne dla większości szczepionek są tutaj: https://www.who.int/biologicals/BS2287_Clinical_guidelines_final_LINE_NOs_20_July_2016.pdf
Moi znajomi pracują nad lekami, które są jeszcze bardziej niebezpieczne (bo mogą się kumulować w organizmie i wchodzić w interakcję z innymi lekami) i żadne badania nie trwają po 20 lat

"Some of the language coming out of the White House is very damaging,” says Hotez, who is part of a team making a COVID-19 vaccine candidate."

Ten sam Hotez?
Some of the
@thexDguy: wg linku który wstawiłeś wynika, że produkcja szczepionek może trwać 3 lata. I etap - 2 lata. Prace nad szczepionką z mRNA zaczęły się jakoś w 2009r więc część researchu była już zrobiona, brakowało genomu wirusa. II etap - 1 rok, testy na ochotnikach: nieokreślone w czasie o dopuszczeniu szczepionki decyduje pozytywny wynik testów klinicznych. Gdzie ty tam widzisz 10 lat? Po drugie fazy mogą się zazębiać lub występować synchronicznie.
a ja pracuje nad systemami informatycznymi do zarządzania i planowania procesu wdrażania leków w działach z generykami jak i r&d i widzę timeline'y :)


@thexDguy: timeline'y po 10 lat? To laboratorium zatrudnia więcej niż jedną osobę? O_O
@thexDguy: to z czego mam brać teraz informacje? Będziesz mi za każdym razem wrzucał nowy link i obrazek, aż znajdziesz taki, co potwierdza twoją tezę? :D Szczepionka na COVID jest już w III fazie badań, wszystkie wyniki są ok. Jak długi research twoim zdaniem trzeba zrobić skoro genom wirusa jest już wyizolowany, skoro szczepionki oparte na mRNA zaczęto planować najpóźniej w 2015 jak nie wcześniej, skoro testy kliniczne zostały przeprowadzone na
@kt13: jak sama widzisz, nawet zdania ekspertów zmieniają się bardzo dynamicznie, w twoim artykule:
dlaczego nie było ostrzeżenia o alergiach i wstrzymaniu się przed szczepieniem osób z nimi przed wprowadzeniem szczepionki? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
nowy link i obrazek, aż znajdziesz taki, co potwierdza twoją tezę


@kt13: jeśli źródłami informacji są publikacje naukowe, artykuły w science i innych recenzowanych czasopismach oraz wypowiedzi ekspertów, to dlaczego nie?

Poza tym chyba zdajesz sobie sprawę, ze są kwestie gdzie zwiększenie populacji badanej nie poprawia jakości testu, bo np. efekty uboczne mogą wystąpić po roku?