Wpis z mikrobloga

Kontynuacja mojej wcześniejszej historii z psychicznie chorym taksówkarzem(nie wiem jak wyłuskać link do wpisu ( ͡° ʖ̯ ͡°)):
-nagranie zgłoszone na policję
-zeznania złożone
-muszę teraz załatwić kosztorys (jak dzwoniłem to ceny od 150 do 500 zł netto XD!)
-uszkodzenia samochodu na >500 pln więc przestępstwo, bo lakier pękł na drzwiach i jest głębokie wgięcie od kopnięcia
-gość będzie ukarany za stworzenie zagrożenia w ruchu lądowym
-sprawa trafi do prokuratora po dostarczeniu kosztorysu szacującego naprawę na >500 pln
-czeka mnie sprawa cywilna o odszkodowanie

Także zarąbisty prezent na święta od jakiegoś psychola, normalnie wspaniały prezent (°°
Jak najlepiej rozwiązać sprawę ze sporem cywilnym? Ma ktoś doświadczenie w takich sprawach?
#stopcham #agresjadrogowa #prawo
  • 5
@Jinnek: Nie mylisz szkody cywilnej, z karną? Co ma wysokość szkody, do "rangi" wykroczenia? Można wymusić pierwszeństwo na lawecie z nowymi samochodami i jeśli nikt nie jest ranny to skończy się na mandacie o wysokości 200PLN + za przyczynę czyli wymuszenie, typuję że razem z 500PLN.

-uszkodzenia samochodu na >500 pln więc przestępstwo,

Skąd limit 500PLN?
@niki_niki: chłop wysiadł na środku drogi i zaczął biec w kierunku mojego samochodu, to ja wsteczny i sobie odjeżdżam, ale zdążył kopnąć w drzwi. Uszkodzenie mienia na >500 pln to przestępstwo, a nie wykroczenie więc wydział wykroczeń z automatu przekazuje to do odpowiedniej jednostki, a ta jednostka do prokuratora. Takiego uszkodzenia nie obejmuje ubezpieczenie OC, bo to chłop mi wjechał z buta w drzwi, a nie auto. Stąd konieczność dochodzenia swoich
@Jinnek: jeśli złożysz wniosek o orzeczenie obowiązku naprawienia szkody, to w przypadku skazania, Sąd musi taki obowiązek orzec. Wniosek możesz złożyć na każdym etapie postępowania, aż do zamknięcia przewodu sądowego. Bardzo często taki wniosek składa prokurator ale nie zaszkodzi złożyć samemu, żeby mieć pewność. A potem już tak jak w procesie cywilnym: wniosek o nadanie klauzuli wykonalności i komornik (chyba, że sprawca dobrowolnie zapłaci).