Wpis z mikrobloga

Znacie jakiś polski kalkulator nadpłata kredytu hipotecznego vs inwestowanie? Większość w necie jest US-oriented. Tutaj trzeba by uwzględnić zmienny WIBOR, stopy procentowe, podatek dochodowy od papierów wartościowych, rrso kredytu. Niby nie dużo, ale nie umiem na tyle w Excel niestety. Jakieś protipy?

#kredythipoteczny #gielda #inwestowanie #excel
  • 16
@breetak:
a co trzeba umieć w excelu?
chcesz nadpłacić np. 20 tysi

to traktujesz to z jednej strony jako lokatę taką jakbyś założył z oprocentowaniem rrso kredytu
a z drugiej strony ta inwestycja, z której tak naprawdę nie wiesz ile będziesz miał procent
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@breetak: zawsze możesz też podejść od dupy strony, czyli korzystać z kalkulatorów kredytów hipotecznych, ale dwa razy - dla kapitału przed nadpłata i po, w kolejnym kroku zmniejszając okres kredytowania.
Ale lepiej samemu sobie Excel zrobić mini wszystko.

U tak, nadplqcanie to niedoceniana przez wielu "inwestycja". Ja brałem kr ryt w Millennium dlatego,.że jako jeden z kilku banków umożliwia nadplate online, dowolną kwota, od pierwszego miesiąca kredytu. Wszystko elegancko się przelicza,
Swoją drogą jakbvrwlek kredyt to dosłownie wyśmiałem pekao, nadpłata tylko w oddziale po podpisaniu aneksu (chyba płatnego ale już nie pamiętam), do tego przez pierwsze trzy lata prowizja za nadolate. Średniowiecze.


@FrasierCrane: 50zł za aneks :P Millenium co prawda nie ma najlepszych warunków oprocentowania i ma turbo przedłużane procedury, ale biorąc pod uwagę te nadpłaty był dla mnie najlepszym oferentem, polecam użytkownika i propsuję ten styl życia.

@breetak: Dodatkowo pamiętaj,
trzeba wybrać czy skrqcamy okres (najkorzystniejsze) czy obniżamy rate.


@FrasierCrane:
piszesz najkorzystniejsze bo nie uwzględniasz wartości pieniądza w czasie i dodajesz total wartość rat przez całe lata
ktoś inny mógłby obniżyć ratę a nie skrócić okres, bo uzyskaną różnicę mógłby co miesiąc inwestować w coś co przewyższa zmniejszenie odsetek

po to jest podawane rrso żeby wszystko sprowadzić do jednego parametru - ile łącznie płacisz w skali rocznej
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@rod3nt: drugim plusem millenium i tych nadpłat od startu jest łatwość refinansowania. W tym roku powinienem dysponować większą wymaz która nadplace i wjadę w jakieś 40 procent "wkładu własnego" pewnie. Może więcej. Kredyt bralem z 12 procentowym wkładem i zawsze był plan że jak już się w te 20-30 wejdzie to patrzeć na oferty innych banków (o ING głównie myślałem).
No ale teraz marze idą w górę.wiex korzyść może być minimalna,
@FrasierCrane: ma rację. Większość jest zgodna, że nadpłacanie kredytu, czyli zmniejszanie długu jest jedną z najlepszych inwestycji. Raty masz z pewnością zależne od WIBOR, więc znacznie większa szansa że wzrośnie niż jeszcze bardziej spadnie.
Wybieraj skrócenie okresu kredytowania.
PKO BP też mnie zadziwiło swoimi zasadami, szczególnie opłata za aneks do każdej nadpłaty! Wybrałem PEAKO bo udało się spełnić ich wymagania zdolności kredytowej i dostałem dobre warunki (w tym okresie) w porównaniu
@Akman:

No i w co chcesz to zainwestować? zwrot minimum 3x oprocentowanie kredytu i to co roku. Jeśli liczysz na giełdę to najlepszy zawodowcy osiągają 13-20% rocznie!!

uważasz, ze jesteś lepszy od 20 najlepszych na świecie?


Ale wiesz, że oni obracają niewyobrażalną dla nas sumą pieniędzy? Łatwiej jest pomnożyć parę tysięcy o 100% niż kilkaset miliardów o 100%.

Oczywiście trzeba posiadać wiedzę jak inwestować ( ͡° ͜ʖ ͡°
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@bialyjakbialek: tak, w serwisie wybierasz opcję nadpłaty i na samym początku masz dwa checkboxy, czy zmniejszyć ratę (domyślnie zaznaczony), czy skrócić okres. Potem podajesz kwotę i jest symulacja ile rat co zniknie (choć jak mówię,.można dowolną kwota, nawet 20 zł raz dawałem). Po spłacie jest od razu nowy harmonogram widoczny.

Teraz z Millennium.jest tylko taki minus że mają masę wniosków kredytowych. Tak przynajmniej słyszałem miesiąc temu. Jako jeden z chyba trzech
@breetak: Excel ok, może Ci taki przygotuję - ale na szybko -> bo to można załatwić w miarę banalnym przemyśleniem tematu/działaniem:

Pytanie: Jaka musi być stopa zwrotu, żeby było lepiej bez nadpłacania?

Ogólnie - jako stary inwestor, odpowiedzialny za moje słowa, a jednocześnie człowiek hołdujący zasadzie "dobry zwyczaj, nie pożyczaj" powinienem jak najbardziej być za tym, żeby nadpłacać.
Zresztą nie ma dla człowieka rozsądnego nic gorszego niż "dawać komuś na sobie