Wpis z mikrobloga

Mam płytę Gigabyte Z490, chciałem dwa dyski SSD NVMe a typ mi mówi, ze płyta to obsługuje ale procesory 10 generacji nie i dopiero jak będzie 11 generacja intela to będzie to działać, wiec proponuje mi drugi dysk na SATA 3.

Czy to rzeczywiście tak jest??

#pcmasterrace #pcmasterace
  • 11
@Zany: pomyśl na logikę na Z390 miałem 2 dyski pcie3.0 x4, pełna prędkość zgodna z danymi producenta w testach i codziennym użytkowaniu. Nowsza platforma miałaby być gorsza? Przecież to się kupy nie trzyma. Jak chcesz być pewniy na 200% instrukcja do płyty głównej w dłoń i tam jest napisane.
@keton22: nie no na logikę to powinno to działać, po co ma płyta mieć 2 sloty i nie obsługiwać tego z prockiem i7-10700KF tylko czekać na 11 generacje. To jakieś debilne wytłumaczenie
@Zany: dokładnie. Żeby wyjaśnić do końca górny slot jest podłączony bezpośrednio do cpu, dolny idzie przez chipset ale na z490 są dodatkowe linie między cpu a chipsetem więc jak na z390 nie robi to problemu to tu jeszcze są wolne moce przerobowe.
@Korea: ok...

To teraz pytanie bo nie chce mi się już mieszać. Wziąłem sobie 1TB SSD NVM i drugi 1TB SSD SATA 3. Warto walczyć o zmianę? Na tym SSD SATA chce trzymac sobie system i software a drugi to magazyn plików.
@Zany: Raczej nie odczujesz różnicy między ssd sata, a nvme przy 1TB, a cenowo sata jest tańszy, więc się bardziej opłaca ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Nie wiem jak jest teraz z cenami dysków, ale czy nie lepiej wziąć ci 2x 1TB sata ssd i 1x m2 128GB na sam system? Chyba, że nie masz tam takiego wyboru ( ͡° ͜ʖ ͡°)