Wpis z mikrobloga

Dwadzieścia minut temu do mojego domu zapukała policja z pytaniem czy 22 listopada o 15:30 byłem na Placu Łokietka w Lublinie. Odpowiedziałem twierdząco. O godz. 18 mam stawić się na komendzie powiatowej policji w Łęcznej. Nie jestem pewien, ale chodzi najprawdopodobniej o przesłuchanie mnie. Popełniłem przestępstwo wzięcia udziału w zgromadzeniu liczącym więcej niż 5 osób.

#policja #bagiety #prawo #polska #bekazpisu #neuropa #koronawirus
  • 28
  • Odpowiedz
@Cukrzyk2000: Pamiętaj. Jeśli przesł#!$%@?ą w charakterze świadka, to "nie pamiętasz". A jak w charakterze podejrzanego, to "odmawiasz udzielenia odpowiedzi"( ͡° ͜ʖ ͡°)

A co do Tego, że powiedziałeś, ze byłeś. To na policji mów, że nie pamiętasz. Nie ważne co powiedziałeś, ważne co w papierach.¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz
@wojniz: Od razu widać że praktyk ( ͡° ͜ʖ ͡°) Potwierdzam to co napisałeś.

Dodam żeby przypilnować protokołu przesłuchania i jeśli coś się nie zgadza to niech poprawiają inaczej nic nie podpisuj.
  • Odpowiedz
@Cukrzyk2000: przypomnę tylko, że warto sprawdzić na wezwaniu w jakim charakterze zostałeś wezwany - jeśli jako podejrzany to zasadniczo możesz opowiadać co tylko zechcesz bez jakichkolwiek konsekwencji, gdyż jako podejrzany nie składasz zeznań a wyjaśnienia. Jeśli jako świadek - to w dalszym ciągu nie masz obowiązku obciążać samego siebie i o ile nie masz prawa odmówić składania zeznań, to masz prawo odmówić odpowiedzi na konkretne pytanie. Teoretycznie możesz skorzystać z
  • Odpowiedz
@Cukrzyk2000: Dodam jeszcze - na przyszłość, wszystko tylko na papierze. Żadnych wezwań na gębę. I żadnego odpowiadania na pytania policji poza przesłuchaniem i protokołem.

Jeśli jesteś "osobą co do której istnieje uzasadnione blablabla skierowania wniosku o ukaranie do sądu" (z kw nie ma podejrzanych), możesz odmówić wyjaśnień w ogóle. Możesz też złożyć na piśmie.

I jaki artykuł masz na wezwaniu? Bo 54 kw nie pracuje samodzielnie, musi być w związku
  • Odpowiedz
@Cukrzyk2000: Zadzwoń i powiedz, że poprosisz wezwanie na piśmie. Musisz mieć papier, w jakim charakterze cię wzywają, bo to wpływa na twoje prawa i obowiązki.

Edit: a najlepiej napisz maila do ObyPomocy (pomocorp@protonmail.com ) albo do Szpili. Poradzą konkretnie i bardziej kompetentnie niż ja.
  • Odpowiedz
Popełniłem przestępstwo wzięcia udziału w zgromadzeniu liczącym więcej niż 5 osób.


@Cukrzyk2000: Dalej się tego trzymają, mimo że sąd wszystko umarza XD Policja na straży prawa.
  • Odpowiedz
@Cukrzyk2000: Sądzę, że raczej chodzi o wykroczenie, a nie przestępstwo, ale z tymi geniuszami to wszystko jest możliwe.
Trochę niestandardowa metoda wezwania, które powinno określać w jakim charakterze osoba jest wzywana.
Jako świadek możesz odmówić odpowiedzi na pytania mogące narazić Cię na odpowiedzialność karną lub wykroczeniową i nie musisz nawet podawać powodu. Jako podejrzany możesz całkowicie odmówić składania wyjaśnień, co zalecam. W postępowaniu wykroczeniowym możesz te wyjaśnienia złożyć pisemnie listem,
  • Odpowiedz
@wojniz: ale on nie musi pamiętać bo przedstawią mu nagrania i jak będzie zgrywał cwaniaka to jeszcze winyj dostanie kary. Najlepiej jak powie, że to nie on ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Cukrzyk2000:
świadek ma prawo odmówić odpowiedzi na pytania, jeśli odpowiedź naraziłaby jego lub bliską mu osobę na odpowiedzialność karną, to samo przy sprawach wykroczeniowych. Jako podejrzany, najrozsądniej - odmawiam składania wyjaśnień i do widzenia.
  • Odpowiedz