Wpis z mikrobloga

Mirki mam pytanie wczoraj zrobiłem pierwsze akwarium, wsadziłem korzeń, kamienie, piasek kwarcowy, roślinki - wszytsko wcześniej odpowiednio umyte/wypłukane. Następnie nalalem wody, zamontowałem filtr i grzałkę, dodałem uzdatniacza zgodnie z zaleceniami z ulotki. Po ponad 24h woda zrobiła sie tak jakby lekko brudna/mleczna. Czy teraz mam czekac 4-5 dni aż ta woda sie przefiltruje? Wyczytałem ze to niby flora bakteryjna?
#akwarystyka
  • 13
@barteqck zapewne pierwotniaki, musisz filtrować wodę, napowietrzac i cierpliwie czekać na rozwój bakterii nitryfikacyjnych które zbalansują parametry. Ewentualnie możesz im dać coś do "jedzenia" - jakaś pożywkę lub mega malutka szczyptę karmy żeby wspomóc ich rozwój. No i czekać :)
@barteqck tak jest że woda będzie mętna przez dwa dni ,pierwotniaki nie mogły by się namnożyć w takim szybkim tempie ,wiem bo sam choruje właśnie pierwotniaki na pokarm dla narybku.odczekaj swoje jak masz dobry filtr i cykl azotowy się zamknie to będzie już woda kryształ
@bols83: co do filtra to kupiłem gotowy zestaw Aquael bo to w sumie jest tylko 30l :) mam nadzieje ze woda faktycznie będzie jak kryształ bo aktualnie wyglada jakbym ja z zalewu nalał. Jeszcze czytałem o preparatach tetra start czy jakoś tak - ze akwarium jest gotowe w ciagu 24h lub natychmiast, myślisz ze warto czy lepiej odczekać?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@barteqck: Nie może być gotowe w 24 godziny. Preparaty z bakteriami zawierają żywe bakterie i ich przetrwalniki, a po wlaniu do akwarium bakterie te potrzebują czasu aby się namnożyć i zasiedlić filtr i podłoże.
Zostaw wszystko i czekaj, wymieniaj regularnie wodę tak jak planowałeś to robić w dojrzałym akwarium (na przykład 10litrow co tydzień), za miesiąc wpuść dwa albo trzy zwierzęta, za kolejny miesiąc wpuść docelową obsadę.
@barteqck wszystkie preparaty startaja w sobie tylko i wyłącznie bakterie które pomagają w cyklu azotowym według mnie pomagają ale tylko przy samym starcie akwarium i tylko przyspieszają proces o kilka dni tak czy siak trzeba odczekać z tydzień minimum aby cykl się zamknie
@bols83: Mirku a woda bez żadnych dodatków stanie sie krystalicznie czysta czy jest to nie możliwe? Bo fajnie już po kilku dniach jest o wiele lepiej ale i tak jest to jeszcze nie taki kolor jak kranówki
@bols83: odkryłem problem - korzeń barwi wodę, podmieniłem cała wodę i od dwóch dni jest Ok (nie wsadziłem jeszcze korzenia). Aktualnie gotował sie już łącznie jakieś 12 godzin, został wypłukany dokładnie teraz jeszcze sie moczy. Kupiony w zoologu a tyle problemów...