Wpis z mikrobloga

Mirki od #elektryka i #wentylacja i #klimatyzacja dobra mam te sterownik do dmuchawy kominkowej żeby go dać do lepszego sterowania pompka co kominka

ALE jest lipa bo nie można samemu ustawiać trybu AUTO :-(
nie chce czekać do tych 80 stopni aż załączy na maksa obroty.. :-( :-(

instrukcja: https://tatarek.com.pl/files/img/pl instrukcja obslugi rt03c.pdf

W trybie auto prędokość obrotowa ustawia się automatyczniew zależności od mierzonej temperatury. Powyżej 40 stopni załączy się zapewniając minimalną prędkość obrotową. Powyżej 40 stopni załączy się zapewniając minimalną prędkość obrotową. Prędkość wzrasta proporcjonalnie do wzrostu temperatury osiągając wartość maksymalną dla 80 C

:-( co mam to hakować teraz.. :-(
  • 31
@stassma: mam taki kominek co tak pracuje zwłaszcza po ociepleniu, bez wchodzenia w szczegóły
że nie ważne co robisz i tak szybciej zagotuje Ci wodę niż pompka to naprawi swoją pracą (chyba że ręcznie będziesz przy tym stał)

zresztą łatwo to przeliczyc pojemność płaszcza to z 50 litrów, rur obiegu z 4 litry, do tego mam zbiornik wyrównawczy 10 litrów

Pompka ma na starcie pchanie 50 litrów piecyka do tego co
@stassma: tak liniowo do temperatury zakres obrotów, najlepiej w całości analogowo to połączyć dla starszej osoby... a nie jakiś programator z ograniczeniami pracy

ALE nie ma takiego cuda na rynku nawet do wentylacji, jest tylko co wyżej ale trzeba chyba prosić producenta o zmianę oprogramowania, samodzielnie raczej ciężko będzie się włamać do programu..

Są jeszcze takie samodzielnie zaprogramowane, ale to nie przejdzie mocy pompki i pewnie się spali po czasie
@stassma: tak ale muszę mieć wszystkie na jednej sądzie kapilarnej.. to kominek z płaszczem wodnym..

a to nie będzie łatwe..

obciążenie to min. z 100 wat, wątpie czy to wytrzyma takie lutowanie

a wolę nie ryzykować, zostawie chałupę z osobą starszą z tym i się zagotuje lub spali to będzie dopiero
obciążenie to min. z 100 wat, wątpie czy to wytrzyma takie lutowanie


@nutka-instrumentalnews: To nie ma związku z tym co napisałem (100W to 0,5A na 220V, czyli mniejszy prąd niż ten którym ładujesz telefon)

tak ale muszę mieć wszystkie na jednej sądzie kapilarnej


@nutka-instrumentalnews: Jakie wszystkie? Termistor jest jeden i możesz go przyczepić gdzie chcesz
@nutka-instrumentalnews: Ale po co ci trzy. Jeden wystarczy i masz liniowe sterowanie przepływem na podstawie temperatury. Wiesz co to termistor, potencjometr w ogóle? Brzmisz jak totalny laik, więc lepiej się do tego nie zabieraj, bo chałupa faktycznie spłonie
@stassma: tak, ale zrozum że zakres pomiaru temperatury (który i tak jest wbudowany w błąd pod standardowy termostat plus/minus kilka stopni + czas reakcji) jest tutaj mega ważny

musi być oryginalna kapilara do pomiaru (fabryczna na 100 procent) a termistor.. ludzie przerabiali to na bojlerach, to najczęstszy błąd, potem zostaje już tylko zabezpieczenie przez zawór bezpieczeństwa, to niebezpieczne.. jak coś w czasie nie zadziała..

muszę mieć 100 procent pewności pomiaru

+w
@stassma: błąd pomiaru fabrycznego termostatu to 1 stopień (co najmniej) plus/minus

w najgorszym razie wyjdzie zatem 2 stopnie do tyłu, dodaj błąd przekazania do kapilary (w kominkach z płaszczem to norma bo nigdy nie wiadomo jak się zagotuje woda, w którym miejscu gdzie idzie temeperatura, pomiary to szacunek kilku termometrów i wyczucie)

to min. z 5 stopni do tyłu + czas reakcji termostatu samego i kapilary nie zostaje dużo na płynną
@nutka-instrumentalnews: Kapilara do mierzenia temperatury jest bardzo dokładnym sposobem. A termistor daj na zbiorniku wodnym po prostu. Jak chcesz zwiększyć bezpieczeństwo układu, dodaj drugi, który będzie się włączał tylko po przekroczeniu np. 80 stopni na pełny przepływ. Ponadto, cały czas piszesz na temat bezpieczeństwa. A co zrobisz jak zabraknie prądu w trakcie palenia w kominku?
Masz pełno błędów w rozumowaniu
@stassma: nie mam porządek wbrew pozorom.. :-) pomyślałem i o braku prądu mam zbiornik wyrównawczy co starczy na 30 minut ma 10 litrów, zawory bezpieczeństwa od 3 bar do 1 bara oraz drugi piec z większą pojemnością, otworze zawory i powrót sam przepchnie to od dołu bez oczywiście zimnej wody, do tego mogę odkręcić zapasowe grzejniki, wszystko przy wagszeniu pieca oczywiście..

ok, ale jak to połaczyć termostat ma potencjometr z dwoma
ok, ale jak to połaczyć termostat ma potencjometr z dwoma kabelkami dalej idzie do płytki.. ?


@nutka-instrumentalnews: Tak

po drugie a jak pójdzie zwarcie bo pompka jest jedna, dam kilka załączeń ponad 80 stopni może nie wytrzymać tego..


@nutka-instrumentalnews: Jakie zwarcie?

Nie ma takich termostatów aby nie był tylko jeden potencjometr (te pokrętło) ale np. równolegle wychodził dla danych temperatur..


@nutka-instrumentalnews: Takie zabawy tylko na mikrokontrolerach (rozwiązanie bardzo awaryjne)
@stassma: @stassma: w domu ktoś jest zawsze.. ale to starsza osoba wiadomo.. nic się nie stanie bo gotował się już nie raz.. jak wychodzę to go wygaszam..

nie mogę dać na maksa bo wychłodzi kominek, to duża chałupa z małym kominiem z płaszczem wodnym do którego moze wpaść rdza lub powietrze..

potrzebuję żeby działał jak mała sprytna terenówka z automatyczną skrzynią biegów po błocie ciągnąca dużą przyczepę..

dobra to jak
@stassma: w skrócie jak dam dwa termostaty z potencjometrami na jednej listwie, zasilaniu z różnymi zakresami tych temperatur do jednej pompki i oba się załączą to nie będzie spalenia wszystkiego?

jak wyłączyć pierwszy termostat np. na 40 stopni aby drugi działał od 45 stopni?

co jak synchronizacja temperatury nie zadziała i dwa pójdą zasilania do pompki..

nie lubie takich eksperymetów pompka ma od 50 wat na I biegu do 100 wat