Wpis z mikrobloga

Problem z PC.
Modernizowałem ostatnio taki komputer:
1. Ryzen 5800x + Bequiet Dark Rock Pro 4
2. Gigabyte B550M AORUS PRO (BIOS F14k)
3. 2x8 GB DDR4 Kingston 3200 MHz
Części nie kompletowałem sam. Złożyłem z tego co dostałem.
Ze starego zostało
Gigabyte 1070, Zalman ZM700 TX i WD Blue 1TB
Problem polega na tym, że:
1.Komp bootuje za 2-3 razem (brak obrazu,PC Speaker jedno piknięcie więc niby wszystko ok, albo dziwnie tzn bez postu pierwsze co się pojawia to ekran logowania W10) system nie był reinstalowany. Wcześniej było i5 7500 i jakaś budżetowa płyta Gigabyte,
2. Porty USB 2.0 robią co chcą (wyłączają się, resetują), 3.0 chodzą normalnie
3. Jak już się włączy to można męczyć wszelakimi testami. Kilka h w OCCT? Bez problemu, 2 przejazdy memtestem ok. Kilka godzin grania w Wiedźmina czy GTA V: OK. Ale potrafi nagle się wyłączyć (Błąd krytyczny Kernel Power 41 z atrybutami 0). Właściciel kompa donosi, że jedynie przy otwieraniu filmu na YT następuje wyłączenie. W innych aplikacjach czy pod dużym obciążeniem to nie występuje. Wszystkie wtyczki wielokrotnie sprawdzane więc to nie chodzi brak kontaktu. Będę podmieniał zasilacz. Na drugim miejscu mobo bo zachowanie na to wskazuje.
#komputery #pc #pcmasterrace #ryzen
  • 10
@michallus: Gigabyte ma specyficzne nazwy BIOSa. Wszystko z literą w nazwie np. F11k to beta. Obecne bety od Gigabyte z tego co wiem sypią błędami WHEA, aż miło. Wrzuć ostatnią stabilną wersję BIOSa np. F10 i zobacz jak sprzęt zareaguje.

Co do USB to jest to większy problem i AMD z tym walczy - pewnie nowsza AGESA będzie potrzebna. Wyłączenie C-States, ewentualnie zmiana szybkości PCIE z auto na Gen3 czasem pomaga