Wpis z mikrobloga

Pochówek młodej kobiety i noworodka, ułożonego na łabędzim skrzydle; Vedbaek w Danii datowany na rok 4000 p.n.e.

Grób nr 8 z Vedbaek jest najsłynniejszy na tym stanowisku. Skrywa szczątki młodej kobiety, która mogła umrzeć przy porodzie i jej maleńkiego syna. Symbolizm ułożenia ciała dziecka na łabędzim skrzydle jest przedmiotem dyskusji i sugeruje czystość oraz zdolność przenikania przez żywioły wody, powietrza i ziemi.

llustracja: Adam Brockbank
Tłumaczone za: fb Mytrueancestry
#archeologia #nauka #ciekawostki #dzieci #gruparatowaniapoziomu
ciemnienie - Pochówek młodej kobiety i noworodka, ułożonego na łabędzim skrzydle; Ved...

źródło: comment_1607355310P4NGgyKk8lsaGkbxQo2C23.jpg

Pobierz
  • 37
i jej maleńkiego syna.


@ciemnienie: Skąd wiadomo jaka była płeć noworodka? U tak małych dzieci nie ma absolutnie różnicy w budowie kośćca między płciami, a często u dorosłych bywa z tym duży problem (casus króla Ryszarda III).
ciekawe ale nie dajcie się nabrać archeologia jest nudna w.#!$%@?

jest, miałam podstawy na studiach, nudne strasznie a chciałam być archeologiem xd

nie jest


@Klepajro: @sugas: @dzastajusta: :) Za dzieciaka, jeszcze w podstawówce, zaczytywałem się Heyerdahlem (wyprawa Kon-Tiki), z wypiekami na twarzy czytałem o rozszyfrowaniu hieroglifów (o kamieniu z Rosetty), zachwyciłem się przygodami Dzikiej Mrówki ;) - już układałem sobie karierę po podstawówce - najpierw liceum a potem studia
@Klepajro: Jak kogoś jarają tylko "spektakularne znaleziska" to pewnie i będzie nudna, ale jak ktoś się na prawdę interesuje, to każda pierdoła stara będzie interesująca. Może nie skorupy, ale jeśli są skorupy, to inne rzeczy z epoki też się znajdą, a na prawdę duża część Polski (zwłaszcza tu gdzie ja mieszkam) jest zupełnie nieprzebadana.
@NoMercyIncluded: @kuba70: też mnie to zastanawiało, ale skoro tak podano w artykule, to się nie sprzeczam. Może badali DNA. @uczeniemaszyn: @sugas: te sny o archeo... Zawsze mnie to śmieszy, jak rozmawiam z ludźmi i "oni też chcieli być archeologami" xd
@Bede_Wymiotowal: co za patologiczne myślenie.
@hammerzeit: dokładnie. Nawet maleńkie przedmioty wyjmowane z ziemi, fakt że masz je w rękach jako pierwsza osoba od setek lat, budzi
te sny o archeo... Zawsze mnie to śmieszy, jak rozmawiam z ludźmi i "oni też chcieli być archeologami" xd


@ciemnienie ¯_(ツ)_/¯ co poradzić, że historia ciekawie opowiedziana działa na wyobraźnię :) Niektóre dzieciaki marzą o byciu policjantem, strażakiem, żołnierzem czy księgowym, a innym na wyobraźnię działa archeologia ;) Ja swoją historię opowiedziałem jako coś zabawnego :) do tej pory się uśmiechem jak sobie przypomnę jak planowałem ułożyć sobie ścieżkę edukacyjną ;) -
@hammerzeit obszary polski są mega ubogie jeśli chodzi o pole manewru archeologiczne. Praktycznie brak paleolitu konkretnego o wpływie rzymskich nie wspomnę. Słowianie niestety kulturowe bieda
@Klepajro: i? Od VIII wieku dużo się zmienia. Weź sobie takie Pomorze i pas nadbałtycki. Albo południe. A na końcu Wielkopolskę. Twierdzenie, że to bieda kulturowa to zwykła ignorancja lub brak wiedzy.
@Klepajro: Że niby okres wpływów rzymskich jest u nas ubogi archeologicznie? Przecież akurat z tego okresu jest u nas wiele skarbów, monet rzymskich jest masa, ciągle odkrywane są nowe osady i to w świętokrzyskim - obok jeszcze 2-3 województw najsłabiej zbadanym terenie w Polsce.

Co do ludzi z wykrywaczami, to tych niszczących stanowiska itp. jest jakiś ułamek, zwłaszcza teraz jak każdy się boi chodzić nawet po własnej działce, a co dopiero
@ciemnienie w porównaniu do ziem gdzie był Limes albo wpływ choćby kultur minojskich albo strefy naddunajskiej? Proszę Cię xD bardzo lubię historię Słowian ale no nie ma co się czarować
@Klepajro: No przy porównaniu nie można się nie zgodzić, zwłaszcza chyba co do Ukrainy. Jednak fakt, że tam jest bardzo bogato pod tym względem nie oznacza od razu, że u nas jest bardzo biednie. Powiedziałbym, że po prostu przeciętnie. Nie wiem dokładnie na jakim poziomie są muzea i zabytki na Ukrainie, ale wierz mi, że tam procentowo przepada ich nieporównywalnie więcej niż u nas, to wiem z pierwszej ręki, zresztą każdy
@Klepajro: porównaj jeszcze do Cesarstwa Rzymskiego ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jest i u Słowian wiele godnych uwagi zjawisk - grody, groby komorowe, kult akwatyczny i jego przejawy na Pomorzu. Zerknij na www muzeum w Gnieźnie, mają tam teraz fajna wystawę z dziedziny arcjeo podwodnej. Palce lizać!
@hammerzeit: zwiedzałam muzea we Lwowie około 2013 r. i to był późny Gierek, jeśli chodzi o metody ekspozycji. Mają dużo