Wpis z mikrobloga

@woodkid93: Gambit hetmański. I pomyśleć, że kiedyś to grałem. Zacząłem wygrywać jak przestałem grać d4. To otwarcie dla dziadków bądź arcymistrzów chcących spokoju i pozycji zamiast gry w szachy.

Na d4 często gram f5 i widzę zniesmaczoną minę przeciwnika, która mówi "no i #!$%@? chciałem spokojnie a będziemy się #!$%@?ć" xD

Trzeba zwalczać na wszelkie sposoby de czwórkowców. Szczególnie wśród młodych. Jak widzę 7-8 latka z V kategorią na turnieju rozpoczynającego
@thomekh: Jak widzę holenderską, to gram... 2. h3 Nf6 3. g4 - Korchnoi nie mógł sie mylić, kiedyś grałem prostsze 2. Bg5, też z ciekawymi wariantami, ale chyba bardziej znane...
@Vit77: 3. g4 - d5 i nic się nie dzieje... 2. Bg5 najsilniejszy ruch białych i sprowadzający na agresywną grę, a o to w szachach chodzi. Jak ktoś mi to zagra to dziękuję, życzę powodzenia i wyciszam się wytężając umysł.
@thomekh: Nic się nie dzieje... Korchnoi miał inne zdanie. Nawet w dzisiejszych czasach jak już wszyscy wszystko wiedzą, po 4. Qd3 albo po 4. Nf3 remisów jest zaledwie kilkanaście procent. To jak się nic nie dzieje, to czemu większość wygrywa/przegrywa?
@thomekh: i cyk w 2.e5! bałamucić się z holendrem .( no chociaż jeżeli przeciwnik wie, że gram 2.e4) to może być nie najlepszy wybór , ale w internecie , nie w partii klasycznej. Gituwa.
PS. to są jeszcze ludzie co grają holendra?()
@Vit77: Nic się nie dzieje w sensie, że czarne nie odstają
@Czessplejer: Po e4 nie gra się f5 a Ty już byś chciał piona na e5 pchać xD
Tak są ludzie którzy to grają, szczególnie jak nie lubią wyuczonych pozycji po d4-d5 c4
Jest to debiut ciekawy, zachęcający do myślenia z dużą ilością materiałów książkowych jak i materiałów w internecie. GM Simon Williams lubuje się w holendrze.
No miałem na myśli że ja gram 1.d4 f5 2. e4!?
no czasami są problemy z białopolowym gońcem. Chociaż zależy od wariantu. bo jak załadujesz
Mam nadzieję, że nie grasz kamiennej ściany ?! ()