Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace #informatyka #pytaniedoeksperta #kiciochpyta #elektronika
Mirki, może w swoim życiu jakoś niewiele złożyłem komputerów bo coś w granicy 30 - 40 sztuk.
Ale tak czasami czytam i jak to jest z tym uziemieniem ?
Bo mi się nigdy nie udało czegoś uszkodzić ładunkiem statycznym, który jest na moim ciele.

Czy ja mam jakiegoś farta, że nigdy się nie naelektryzowałem ?

Czy jestem głupi i mam zacząć używać tej opaski na nadgarstek ? Bo miałem po prostu szczęście nowicjusza, że nic nie uszkodziłem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  • 6
  • Odpowiedz
@kodecss: Po prostu łapiesz w takich miejscach że nic się nie psuję sam złożyłem może i z 200 komputerów bez opaski i maty i nic nie zepsułem ale może to czas żeby kupić te nieszczęsną opaskę
  • Odpowiedz
@Czapelek: ja bardzo temu zamowilem sobie na aliku bo tam mi wyskoczyło żeby sobie do koszyka dodać przy okazji
korzystam od tego czasu

a sama opaske gdzieś tam lepiej na kostke/noge opie to się nie będziesz miał jak wkoorzać
  • Odpowiedz
@Czapelek: Tak naprawdę to ładunek statyczny często jest tak niski, że wręcz niezauważalny. W domowych warunkach nigdy nie doświadczyłem wyładowania statycznego podczas pracy z elektroniką, natomiast swego czasu jak pracowałem w biurze (zimowa pora, wykładziny na całej powierzchni, klimatyzowane i wysuszone pomieszczenia) to potrafiłem nawet zobaczyć iskrę przeskakującą z klucza, który trzymam w dłoni, do zamka w drzwiach, gdzie chciałem ten klucz włożyć. Warto przed pracą z elektroniką ocenić realnie w
  • Odpowiedz
@kodecss: bo tak naprawdę ciężko jest w ten sposób uszkodzić. musiałbyś stać boso na dywanie o długim włosiu. A i tak jak strzeli to wcale nie musi nic uszkodzić.

zacząć używać tej opaski na nadgarstek.


@kodecss: tak, mimo wszystko polecam się zabezpieczać.
  • Odpowiedz
@kodecss: Dotykasz grzejnika albo kranu i po problemie, ładunku nie ma, szczególnie suche powietrze, wykładziny i tanie ubrania z jakichś dziwnych tworzyw sprzyjają elektryzacji.

Za techbazy zdarzyło mi się uszkodzić mobo strzałem z palucha prosto w magistralę IDE bo jakiś "geniusz" przedemną postanowił uziemić matę antystatyczną owijając podpiętą opaskę do kaloryfera żeby się nie naelektryzował ()

Oczywiście paliłem głupa że nie wiem czemu nie trybi, pozdrowienia profesorze
  • Odpowiedz